Naujasis Birštono „gyventojas”

Ne už kalnų gegužė, kuomet gėlininkai, užmiršdami laiką, skubės į lauką sodinti gėlių. Tokios akimirkos lauks ir birštoniečiai, nes „Versmės“ sanatorijos prieigoje Lakštingalų take bus pasodintas „Birštono” vardu pavadintas jurginas.

Šioje vietoje, kaip sakė TIC vadovė Rūta Kapačinskaitė, visus taškus ir linijas  dar nubrėš architektai, tuomet pirmą kartą ir pirmasis Lietuvos miestas, turintis savo vardo jurginą, džiugins ne tik birštoniečius, bet ir kurorto svečius. O ta vieta bus pavadinta Jurginų skvereliu.
Džiugiai, tarsi karalių, įnešė jau pumpurus sukrovusį naująjį Birštono gyventoją jurginą „Birštonas” ir tris gumbus, kurie jau pasipuošė daigais, tarsi sakydami: „Mes pasiruošę lįsti į žemę”. Tačiau gamtos išdaigos ir šalta dirva kol kas tikrai nelabai tinkama, nors ir nelepiam, tačiau šalčio bijančiam naujam augalui. Į jauno ir, kaip sakoma, naujai iškepto birštoniečio palydėtuves atvyko ir pati „gimdytoja”, garsi jurginų selekcininkė Rita Zala bei „krikštamotė”, chorvedė, jurginų mylėtoja Rasa Gelgotienė. Susitikimo metu R.Zala prisipažino, kad meilę šioms nepaprasto grožio gėlėms įskiepijo mama. Anksti palikusi šį pasaulį, ji daug žinių išsinešė Anapilin, tačiau tai jos dukrą dar labiau sustiprino, ir ji išradinėjo vis naujas veisles, o 2008 metais vienai jurginų veislei teko pats aukščiausias ne tik komisijos, bet ir publikos įvertinimas. Jurginų selekcininkė sakė, kad šios gėlės, kaip ir brandaus gyvenimo sulaukusios moterys, labai gražios ir brandžios, o mėgstamiausia jai jų spalva – oranžinė, kuri šviečia iš tolo.

IMGP5325

Pirmą kartą Birštone organizuota pavasarinė mugė, kurios metu buvo galima pirkti, parduoti, mainyti, dovanoti jurginų gumbus. Tokia mugė – puiki proga įsigyti retų šių augalų veislių ir pabendrauti su jurginų augintojais apie sodinimo, priežiūros subtilybes. Be to, tai renginys visai šeimai, kuriame – smagi muzika, juoko jogos užsiėmimai ir pavasariška kurorto atmosfera. Susirinkusieji buvo kviečiami pirkti, mainyti, dovanoti savo užaugintus jurginų ir kitokių gėlių gumbus, sodinukus, kad gyventi būtų gražiau ir smagiau.Vaikai mugės metu galėjo kurti ir reikštis smėlio terapijoje – įdomiame ir smagiame užsiėmime.

Kodėl jurginas?

Kaip teigia R. Gelgotienė, kurios dėka buvo sugalvota suteikti geltonai ir gausiai žydinčiam, neaukštam (60 cm aukščio) jurginui Birštono vardą, tokie jurginai labai tinka viešųjų erdvių apželdinimui – skverams, gėlių klomboms ir kompozicijoms. Birštono jurgino pavadinimas keliaus per viso pasaulio gėlininkų katalogus ir garsins šio kurorto vardą. Selekcininkė R. Zala, išvedusi naują jurginų veislę, pamačiusi Birštono tinklapyje geltoną spalvą herbe ir kurorto vaizdus, nutarė, kad būtent šiam naujam jurginui tiks toks miesto vardas. Ši idėja gimė Birštono sakralinio muziejaus organizuojamų Stanislavo Moravskio skaitymų metu, kai hum. m. dr. Reda Griškaitė pateikė istorinius argumentus, kodėl Birštono kurorte pagrįstai organizuojamos Jurginų šventės šių gėlių augintojams ir mylėtojams.

IMGP5344

Jurginų šventės tradicijos sietinos su garsaus daktaro ir rašytojo, Ustronės dvaro savininko Stanislavo Moravskio vardu. Būtent jis į Birštono kraštą atvežė spalvingas, beveik visą vasarą ir rudens pradžioje žydinčias gėles – jurginus, o iš čia jie paplito po kitus Lietuvos dvarus. S. Moravskis karštai propagavo sodų kultūrą ir teigė, kad kuriant parką būtina išnaudoti natūralaus peizažo privalumus. Pasiskaitęs sodininko, botaniko Juozapo Strumilos 1842 m. Vilniuje išleistą „Traktatą apie jurginus“, savotišką himną jurginui, S. Moravskis susižavėjo nuostabiaisiais augalais ir oranžerijoje juos išaugino iš Sankt Peterburgo atsiųstų sėklų. Po kaimyninius dvarus, kaimus ir miestelius pasklidus žiniai apie nepaprastas gėles, žydinčias išpuoselėtame S. Moravskio gėlyne, daugelis jų ėmė geisti ir prašyti pilnavidurių jurginų gumbų. Pasak dr. R. Griškaitės, tyrinėjusios S. Moravskio kūrybą, verta aiškiai pasakyti, kad jurginas – jokia kaimiečių gėlė, bet netgi atvirkščiai – dvarų sodų ir gėlynų – puošmena.

Vilija Čiapaitė

P.S.

Birštone jurginai žydėdavo tik privačiose teritorijose, o nuo šio pavasario žydės ir siautės  viešose erdvėse! Visus šį sezoną Birštone žydėsiančius jurginus organizatoriai kviečia fotografuoti ir nuotraukas siųsti į Birštono turizmo informacijos centrą. Konkurso nugalėtojams – per rudeninę Jurginų šventę, rugsėjo 7 d. – bus įteiktas viešbučio „Karališkoji rezidencija“ įsteigtas prizas – „Nakvynė ir pramogos dviems“.

 

 

Taip pat skaitykite