Mokslo ir žinių šventės datos kaitaliojimas – pinigų taupymas ar mokytojų bendruomenių svarbumas?

IMGP5809

Jonas Kavaliauskas

Per savo ilgą gyvenimą visada pagarbiau vertinau mokytojų profesiją. Bet pastaraisiais metais mano įsitikinimai pradėjo blėsti stebint mokytojų požiūrį į Mokslo ir žinių (rugsėjo 1 d.) šventę. Anksčiau buvo labai paprasta įsiminti, kad Rugsėjo 1 d. šventė būna rugsėjo 1 d. Bet jau kelinti metai šventės data pradėta kaitalioti. Formalus švietimo įstaigų vadovų pasiteisinimas, kad už mokytojų atvykimą į mokyklą poilsio dienomis reikia mokėti dvigubai. Bet pažvelgus plačiau supranti, jog mokyklų bendruomenių pasirinkimas sudaro tik jiems patogias sąlygas. Tokie sprendimai neatsižvelgia į tėvų ir vaikų interesus, ir Mokslo ir žinių šventė lyg ir praranda savo prasmę.

Birštono gimnazijos direktorius Alvydas Urbanavičius, išgirdęs klausimą apie Mokslo ir žinių šventės perkėlimą į rugsėjo 2 d., pasakė, jog toks sprendimas priimtas pasitarus su švietimo įstaigos steigėju. Pasak gimnazijos vadovo, tam turėjo įtakos finansinis aspektas (mokytojams už darbą poilsio dieną reikėtų mokėti dvigubą tarifą) ir mokytojų nenoras dirbti poilsio dieną. A. Urbanavičiaus teigimu, perkelti mokslo metų pradžią į rugsėjo 2 d. prašė ir pavieniai tėvai. Direktorius nemano, jog šis sprendimas sumenkins Mokslo ir žinių šventės svarbą pradinių klasių mokinių tėvams. Jo manymu, jokios blogybės dėl mokslo metų pradžios perkėlimo iš rugsėjo pirmosios į antrąją dieną nėra: „Manau, kad mokytojai ir mokiniai, kaip ir kitų profesijų atstovai, turi dirbti darbo dienomis, o poilsiauti – poilsio“.

Prienų „Žiburio“ gimnazijos direktorė Irma Kačinauskienė patikino, jog sprendimas dėl mokslo metų pradžios perkėlimo į rugsėjo 2 d. priimtas bendru Darbo tarybos ir gimnazijos administracijos nutarimu. Buvo įvardinta ir pagrindinė priežastis – dvigubas apmokėjimo tarifas už darbą poilsio dienomis. Pasak gimnazijos vadovės, jų mokiniai jau savarankiški, todėl Mokslo ir žinių šventė, kaip tėvų ir vaikų bendravimas tą dieną, praranda svarbą.

Vienintelė mūsų krašto mokykla, kuri mokslo metų pradžią švęs būtent rugsėjo 1 d. – Skriaudžių pagrindinė mokykla. Įstaigos direktorė Renata Liagienė sprendimą neperkelti Mokslo ir žinių šventės grindė dar birželio mėnesį mokyklos administracijos, mokytojų ir tėvų sprendimu. Anot direktorės, jos nebaugina, kad turės mokytojams sumokėti už tą dieną dvigubą tarifą, nes mokslo metų pradžia – tai visuotinė šventė ir kilnoti jos nėra reikalo. „Tėvams patogiau poilsio dieną ateiti į šventę mokykloje“, – teigė R. Liagienė.

Kai kas paklaus, o koks skirtumas, kokią dieną pradėti mokslo metus, juk nuo to niekas nepasikeis? Su tokia pozicija galime nueiti ir iki kito absurdo – perkelti kelioms dienoms ir Naujųjų metų pradžią.

Ir dar. Mokslo ir žinių arba Mokslo metų pradžios metų šventė – yra šventė, ir kodėl mokytojai už apsilankymą šventėje turi gauti atlygį?

Mes daug kalbame apie savanorystę ir stebimės, kad jaunimas nenori savanoriauti. Bet, ar neturi jis gero pavyzdžio – mokytojų?

 

Taip pat skaitykite

1 komentaras