Mokinių antplūdžio dar tik laukiama

Nebe pirmi metai, kai vasaros atostogų metu tėvai privalo pasirūpinti profilaktiniu savo vaikų sveikatos patikrinimu, o rugsėjo pradžioje pristatyti išduotas pažymas į mokyklas. Vasara jau persirito į antrąją pusę, tačiau, kaip pasakojo Prienų, Veiverių, Stakliškių ir Jiezno PSPC vadovai, mokiniai pas gydytojus atvykti neskuba. Pasak Prienų PSPC vadovo Artūro Ivanausko, statistiniai duomenys rodo, kad į polikliniką kreipiasi žymiai daugiau vaikų, bet paties didžiausio antplūdžio laukiama rugpjūtį, mėnesio viduryje ir pabaigoje. Tai, anot gydytojo, turbūt mūsų tautos charakterio bruožas – atidėlioti svarbius darbus iki termino pabaigos, o paskui piktintis susidariusiomis eilėmis. Gydytoja Jūratė Studinskienė, vadovaujanti Stakliškių PSPC, sako, jog šiuo metu per savaitę sulaukiama vos kelių mokinių, panorusių pasitikrinti sveikatą, nors tą jie galėjo padaryti dar gegužės ar birželio mėnesį, nes patikros duomenys galioja gana ilgą laiką. Tiesa, būsimasis mokinių antplūdis dabar gydytojos jau taip negąsdina, nes nuo rugpjūčio poliklinikoje pradeda dirbti antra gydytoja, kuri padės susidoroti su padidėjusiu pacientų srautu.

Apie pareigą pasirūpinti vaikų sveikatos patikrinimo pažymomis mokyklose tėvams primenama dar mokslo metų pabaigoje, nes niekas kitas už juos to padaryti negali. Tik tėvai gali atvesti vaiką pas gydytoją, savaime aišku, jog jie turi viską žinoti apie jo sveikatos būklę, pasirūpinti specialistų konsultacijomis, jei to prireikia. Veiverių PSPC vadovė Lina Kazlauskienė perspėja, jog būtent dėl to reikia nelaukti vasaros pabaigos, nes gydytojai, tiek bendrosios praktikos, tiek įvairių sričių specialistai, taip pat atostogauja, todėl vėliau prie jų kabinetų gali susidaryti didelės eilės. O juk labai svarbu, kad jau mokslo metų pradžioje mokytojai turėtų tikslius duomenis apie mokinių sveikatą, ypač apie jų regėjimo būklę, galimybes sportuoti, tuo labiau, kad, kaip rodo Prienų rajono mokinių sveikatos būklės suvestinės, labai daug vaikų turi regos ir atramos – judėjimo organų sutrikimų, jiems reikalingos specialios ugdymo sąlygos mokyklose.

V. Oniūnas, Jiezno PSPC vadovas, teigia, jog kol kas reikia itin dažnai priminti tėvams apie profilaktinius mokinių sveikatos tikrinimus, tam turi skirti dėmesį ir mokyklos, ir visuomenės informavimo priemonės. Vis dėlto, šių rūpesčių galima ir išvengti. Balbieriškio PSPC vadovė Angelė Sidaravičienė užtikrino, jog jų poliklinikoje visų mokinių sveikata patikrinta dar mokslo metų pabaigoje, tad dabar nereikia nerimauti dėl pacientų antplūdžio. Žinoma, yra ir kita problema – socialinės rizikos šeimos, kur tėvų pareigos vaikams dažnai apsiriboja pašalpų panaudojimu svaigalams pirkti. Bet tokie vaikai nelieka be pagalbos, tuo pasirūpina mokyklų socialiniai pedagogai, seniūnijų socialiniai darbuotojai. Anot Stakliškėse dirbančios Socialinių paslaugų centro specialistės Almos Jurkonienės, socialinės rizikos šeimos yra nuolat lankomos ir kontroliuojamos, tad tėvus pavyksta išjudinti ir paskatinti patikrinti vaikų sveikatą – netikrintų tikrai nelieka.

Būdo lėtumas, atidėliojimas paskutinei dienai – charakterio bruožai, kuriuos sunku, bet įmanoma pakeisti. Gal kitą ar dar kitą vasarą poliklinikų vadovai jau galės džiaugtis tėvų aktyvumu, tačiau dėl to reikia pasistengti – supratingumas iš niekur nieko irgi neatsiranda.

Taip pat skaitykite