Mėšlo tvarkymas       

Untitled                           

LR AM Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Prienų agentūra informuoja, kad šių metų II ketvirtį daug dėmesio bus skiriama mėšlo ir srutų tvarkymo kontrolei ūkininkų ūkiuose. Primename, kad mėšlas ir srutos turi būti kaupiamos bei laikomos taip, kad būtų išvengta paviršinio ir požeminio vandens taršos. Artėjant šiltajam sezonui, puiki galimybė išsivežti per žiemą sukauptą mėšlą į tręšiamus laukus ir iš anksto tinkamai paruošti vietą mėšlui kitam sezonui.

Pagrindinis teisės aktas, kuris reglamentuoja žemės ūkio bendrovių ir ūkininkų ūkių mėšlo ir srutų tvarkymą – „Aplinkosaugos reikalavimų mėšlui ir srutoms tvarkyti aprašas“. Jame nurodyta, kad mėšlas ir (ar) srutos gali būti kaupiami tvartuose, mėšlidėse, srutų kauptuvuose ir (ar) tirštojo mėšlo rietuvėse prie tvarto ir laukuose.

Ruošiant tirštojo mėšlo rietuves prie tvarto, turi būti įrengtas nelaidus bei sandarus hidroizoliacinis sluoksnis, užtikrinantis, kad srutos netekėtų į aplinką, o vieta parenkama tokia, kad potvynio, liūčių metu jos neapsemtų paviršiniai vandenys.

Įrengiant mėšlo rietuvę laukuose, pirmiausia ant lauko dirvos paviršiaus suformuojamas durpių ar smulkintų šiaudų pasluoksnis, skirtas srutoms sugerti, ir rietuvė apjuosiama ne žemesniu kaip 20 cm aukščio žemės pylimu. Rietuvė įrengiama toje lauko vietoje, kuri niekada nebūna apsemiama vandens.

Taip pat artėjant tręšimo sezonui svarbu žinoti, kad mėšlas ir (ar) srutos neskleidžiamos iki balandžio 1 d., taip pat ant įšalusios, įmirkusios ir apsnigtos žemės. Skystasis mėšlas ir srutos neskleidžiamos šeštadieniais, sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis arčiau kaip per 100 m nuo gyvenamojo namo be gyventojo sutikimo ir 300 m nuo gyvenvietės be seniūnijos seniūno sutikimo.

Nuo 2017 sausio 1 d. asmuo, tręšiantis mėšlu ir (ar) srutomis daugiau kaip 30 ha žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus, privalo turėti parengtą tręšimo planą.

Aplinkosaugininkai tikisi, kad ateityje bendromis pastangomis mažės vandens tarša, susidaranti mėšlo ir srutų tvarkymo metu. Raginame ūkininkus investuoti į mėšlidžių, rietuvių, srutų kauptuvų, atitinkančių aplinkosauginius reikalavimus, statymą ir rengimą, o ne į baudas, kurios gresia už reikalavimų nesilaikymą. Mėšlo ir srutų tvarkymas pažeidžiant teisės aktuose nustatytus aplinkos apsaugos reikalavimus asmenims užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 230 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 430 eurų. Pakartotinai padarius tokį pažeidimą bauda gali siekti iki 1100 eurų.

Raginame gyventojus nebūti abejingais ir esant įtarimams, kad pažeidžiami aplinkos apsaugos reikalavimai, informuoti Alytaus RAAD Prienų aplinkos apsaugos agentūrą tel. (8-319) 61733 (darbo valandomis) arba tel. 112

 

Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento  

Prienų agentūros informacija

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti