•  

     

     

     

Margučiai –Velykų simbolis

IMG_8611

Šventos Velykos – spalvingiausia, ryškiausia ir margiausia metų šventė, kurios neatsiejamas simbolis – margutis.
Specialistų teigimu, saugiausia kiaušinius marginti natūraliais maistiniais dažais, kurie, jeigu ir patenka per pažeistą lukštą, nekelia pavojaus sveikatai. Dažai, skirti kiaušiniams, ženklinami raide E su numeriais nuo E 100 iki E 180. Perkant reikėtų perskaityti informaciją apie jų sudėtį ir naudojimo instrukciją. Rekomenduojama prieš dažant kiaušinius palaikyti kambario temperatūroje ir nedėti į verdantį, o panašios temperatūros vandenį. Vis dar pasitaiko atvejų, kai siekiant sodresnės margučių spalvos, kiaušiniai dažomi anilininiais, medvilnei skirtais dažais. Taip nudažyti margučiai gali būti tik velykinio stalo puošmena, maistui jų nereikėtų vartoti.
Geriausias skonio savybes kiaušiniai įgyja per 5 paras po padėjimo. Jų tinkamumo vartoti terminas yra gana ilgas, šiuos produktus reikėtų suvartoti per 28 dienas po padėjimo.
Geriausia žalius kiaušinius laikyti nuo +50 C iki +180 C, saugoti nuo temperatūrų svyravimų, plauti tik prieš vartojimą. Virtų kiaušinių nepatariama laikyti ilgiau kaip 2 paras, laikant kambario temperatūroje, o šaldytuve – iki 3 parų. Todėl šventėms reikėtų marginti tokį kiaušinių kiekį, kokį planuojama suvartoti per 3 paras.
Rinkdamiesi kiaušinius parduotuvėje, vartotojai turėtų perskaityti ženklinimo informaciją, kurioje turi būti nurodyti jų tinkamumo vartoti terminai, paukščių auginimo būdas, ženklinimo kodas ir kt. Būtinai reikėtų įsitikinti, kad indelyje visi kiaušiniai sveiki, nepažeistu lukštu, neprilipę prie pakuotės. Ūkininkai, laikantys mažiau kaip 50 vištų, neprivalo ženklinti parduodamų kiaušinių, tačiau jie turi būti nesuskilę, švieži ir sudėti į pakuotes. Kiaušinių šviežumą galima patikrinti panardinus juos į šalto vandens stiklinę: švieži kiaušiniai greitai nugrimzta, o seni – iškyla į paviršių. Taip yra dėl oro kišenės kiaušinyje – kuo ji didesnė, tuo kiaušinis senesnis.

Pagal VMVT medžiagą paruošė Prienų VMVT vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė Reda Gundorinienė

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti