• prienuspauda

     

     

     

     

Legendiniam Lietuvos patriotui Antanui Kučingiui – 120. Nuo Veiverių ir Mauručių – iki pasaulinių aukštumų!

Praėjus savaitei po įspūdingo, itin solidaus Veiverių Tomo Žilinsko gimnazijos 100-mečio minėjimo, kitoje Veiverių istorijos įžymybėje – buvusioje Mokytojų seminarijoje – įvyko Veiverių A. Kučingio meno mokyklos organizuotas vieno didžiausių Lietuvos patriotų – Antano Kučingio 120-ųjų gimimo metinių minėjimas-koncertas.

web_Antantas-Kučingis-1979-m.

Šviesios atminties Antanas Kučingis, pasak pirmojo operos boso partijų atlikėjo, pedagogo ir režisieriaus Petro Olekos, – Lietuvos bosų karalius, jis taip pat Lietuvos kariuomenės majoras, kovojęs nepriklausomybės kovose su bolševikais, jis ir mokytojas, ir puikus šeimos, giminės, kuri kankinosi, kalėjo, dalis netgi žuvo Mordovijos, Kemerovo ir Omsko sričių lageriuose, garsiausias atstovas. Antanas Kučingis nepaprastai mylėjo tėviškę, mėgo Mauručiuose atostogauti, dažnokai, ypač per atlaidus giedodavo Veiverių Šv. Liudviko bažnyčioje. 1930 m. jis sulietuvino savo pavardę – iš Kučinsko tapo Kučingiu. 1956 m. buvo paleistas iš lagerio, 1957–1961 m. – Vilniaus valstybinio operos ir baleto teatro solistas (bosas), 1961–1970 m. dainavo solo Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. A. Kučingis nemažai koncertavo, dažnai jam akompanuodavo anūkė – pianistė Jūratė Šleinytė.

DSCN5858-1024x768

1977 m., jau būdamas gana solidaus amžiaus, Virgilijaus Noreikos pakviestas, dar kartą dainavo Mefistofelį Nacionaliniame operos ir baleto teatre. 1979 m. prie savo namo Kaune, Žaliakalnyje, tarybinių saugumiečių buvo žiauriai sumuštas, kaip nepalenkiamas Lietuvos patriotas. 1983 m., sulaukęs beveik 84 metų, mirė, palaidotas Kaune, Romainių kapinėse. Solisto atminimas įamžintas O. Narbutienės ir K. Mikuličiūtės-Vaitkūnienės monografijose, prie Kučingių namo ir prie Kauno muzikinio teatro stovi garsiojo boso biustai.

Antanas Kučingis sukūrė 70 įsimintinų operinių vaidmenų. Labiausiai jį išgarsino Mefistofelio vaidmuo Š. Guno operoje „Faustas“. A. Kučingio vardu 1994 m. Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerija leido pavadinti Veiverių meno mokyklą, kuri yra įsikūrusi buvusiose Veiverių mokytojų seminarijos patalpose, kur augo, brendo, mokėsi tapti Mokytoju pats A. Kučingis. Jo atminimas ir archyvai saugomi Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyriuje. Muziejininkė K. Mikuličiūtė-Vaitkūnienė parengė ir leido neatlygintinai per minėjimą naudoti skaidres iš A. Kučingio gyvenimo.

Jūratė Šleinytė koncerto svečiams įteikia knygą apie Kučingį

Lietuvos bosų karaliaus A. Kučingio gimimo metinių minėjimas prasidėjo Osmino arijos iš V. A. Mocarto operos „Pagrobimas iš seralio“ vaizdo įrašu. Renginio vedėjas karišku žingsniu perėjęs salę, scenoje atidavė pagarbą A. Kučingiui ir perskaitė trumpą vakaro herojaus biografijos santrauką su reikšmingiausiais jo gyvenimo ir veiklos akcentais.

Savo autentiškais prisiminimais gyvai dalijosi maestro vaikaičiai – pianistė, doc. Jūratė Šleinytė ir jos brolis Kęstutis. Savo neblėstančius prisiminimus apie susitikimą su A. Kučingiu prieš 53 metus vykusiame Veiverių mokytojų seminarijos 100-mečio minėjime pasakojo lituanistas, buvęs ilgametis Prienų rajono Tarybos narys, ilgametis Veiverių T. Žilinsko gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Zigmantas Puišys, greitai švęsiantis savo 85-metį.

Minėjimo organizatorius Jonas Derbutis

Garbingas svečias ir minėjimo-koncerto dalyvis, VDU Muzikos akademijos Dainavimo katedros vedėjas prof. Tomas Ladiga, iš garsios Lietuvos generolo Kazio Ladigos giminės, apibendrino tikro, gilaus, labai rimto žmogaus gyvenimo esmę, patriotizmą, akcentavo šeimą ir amžiną meilę Lietuvai.

Įdomias kalbas pagyvino ir meniškai papildė koncertuojantys Veiverių A. Kučingio meno mokyklos mokiniai: fleitininkės Rusnė Sakalauskaitė, Raminta Celiešiūtė (mokyt. metod. Agnė Sipavičienė), pianistės Viktorija Kubiliūtė (mokyt. eksp. Rūta Bimbaitė), Viktorija Celiešiūtė, Dovydas Radzevičius, Kamilė Žliobaitė (mokyt. metod. Renata Morkūnienė), gitaristas Tomas Kurtinaitis (mokyt. Nerijus Ardzevičius), elektriniais vargonais grojo Rita Damijonaitytė (vyr. mokyt. Jonas Derbutis). Salę renginiui papuošė keramikos mokytojos Miglės Valuntienės auklėtiniai.

Mokinių programą solidžiai ir egzotiškai papildė VDU Muzikos akademijos Dainavimo katedros vedėjas prof. Tomas Ladiga (bosas) su dviem bosais studentais – bakalauru Povilu Strikaičiu ir magistru He Yao (Kinija). Jie atliko J. Tallat Kelpšos dainą „Kur lygūs laukai“, arijas iš Dž. Rosinio, V. A. Mocarto, Dž. Veržio operų, I. Kalmano „Husaro maršą“, M. Leigh Don Kichoto dainą. Ypatingą susižavėjimą ir griausmingas ovacijas sukėlė solisto iš Kinijos He Yao lietuviškai atlikta Skalno daina iš G. Kuprevičiaus miuziklo „Devynbėdžiai“. Visiems solistams akompanavo koncertmeisterė Rūta Blaškytė.

Vienos iškiliausių Lietuvos asmenybių – Antano Kučingio 120 metų gimimo jubiliejus buvo nuoširdžiai priimtas tiek mokinių, tiek mokytojų, tiek vietinių gyventojų, su dvasiniu atsinaujinimu, pastoviai skatinamu patriotiškumu siekiant geresnio bendro gyvenimo Lietuvoje.

Meno mokyklos įkūrėjas, vyr. mokytojas Jonas Derbutis

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti