•  

     

     

     

Legendinė 1954-ųjų laida vėl kartu

IMGP61451954 metais Jiezno vidurinė mokykla iškilmingai išleido į gyvenimą šeštąją abiturientų laidą. Įvykis, kokių tuomet ir dabar apstu – mokyklą baigė būrys jaunimo, pasiruošusio tęsti mokslus, dirbti, kurti šeimas… Tačiau šie abiturientai buvo išskirtiniai, tik, žinoma, apie tai labai ilgai niekas nekalbėjo. Iš gausaus būrio mokinių išleistuvių džiaugsmo nepatyrė pulkelis vaikinų ir merginų, direktoriaus įsakymu „laikomų išstojusiais“ iš mokyklos. Dalis šių „išstojusiųjų“ – nusikaltėliai, išdavę tarybinę Lietuvą. Tai – jaunieji Jiezno partizanai, pogrindinės jaunimo organizacijos nariai, 1954 metais nuteisti kalėjimui ir tremčiai už pasipriešinimą nekenčiamai santvarkai. Jiems vadovavo bendraklasis Jonas Gruzdzevičius – Erelis, sugebėjęs įtraukti į šią pavojingą veiklą ne tik mokyklos draugus, bet ir kaimų jaunimą, suaugusiuosius.

Po dešimties metų nuo mokyklos baigimo, 1964-aisiais, šeštoji Jiezno vidurinės laida vėl susitiko, į susibūrimą nepamiršę pakviesti ir tuos savo bendraklasius, kurie kartu su jais negalėjo laikyti egzaminų, nesilinksmino išleistuvių iškilmėse. Jaunieji pogrindininkai, atbuvę bausmes, kitur įstengę baigti mokslus, niekada nebuvo pamiršti, nors neprisiminti jų tuo laiku būtų buvę daug saugiau ir ramiau.

Štai ir šiemet, liepos 5-ąją, vienoje Jiezno gimnazijos klasėje šurmulys – čia susitiko buvusieji bendraklasiai, o nenuorama Stefa jiems rodo pirmojo susibūrimo 1964-aisiais „testamentą“, į kurį įtraukti ir tie, kurie negalėjo kartu baigti mokyklos.

Už tai savo ištikimiems draugams ir padėkojo buvęs pogrindinės organizacijos vado pavaduotojas Albinas Julijonas Kotvickas, net iš Rusijos pasistengiantis kasmet atvykti į Gedulo ir vilties dienos minėjimus, susitikti su buvusiais bendražygiais. Deja, daugelio jau nebėra gyvųjų tarpe. 1999 metais mirė ir organizacijos įkūrėjas J. Gruzdzevičius. Tačiau tiek jo, tiek kitų jaunųjų partizanų nuopelnai nepamiršti. Antanas Ragavičius, vienas iš buvusių „nusikaltėlių“, po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo iš karto ėmė rinkti medžiagą apie organizacijos veiklą, kreipėsi dėl to į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, kad jo bendražygiai būtų pripažinti rezistentais. O J. Gruzdzevičiaus nuopelnai Tėvynės laisvei pernai buvo įvertinti itin svarbiu valstybiniu apdovanojimu – jam skirtas Vyčio Kryžiaus ordino Riterio kryžius. Deja, jau nebebuvo kam iš Prezidentės Dalios Grybauskaitės rankų atsiimti šios garbingos dovanos – gyvų J. Gruzdzevičiuas artimųjų nebėra. Tačiau jo draugai stengiasi, kad bent gimtinėje jų vadas būtų neužmirštas. Šiemet, minint Genocido ir okupacijos dieną, A. Ragavičius įteikė apdovanojimo dokumentų kopijas Jiezno gimnazijos direktoriui Povilui Veteriui, tikėdamasis, jog mokykla deramai įvertins buvusio auklėtinio ir jo bendražygių nuopelnus. Juk, anot A. Ragavičiaus, jaunieji Jiezno partizanai yra laikomi ryškiausia ir gausiausia pogrindine jaunimo organizacija Lietuvoje.

Nors labai magėjo pasišnekučiuoti, vienas kitą pakalbinti, pasidalinti atsiminimais, susitikimo dalyviai nutarė visų pirma atlikti neatidėliotiną ir būtiną pareigą – aplankyti mirusius draugus Jiezno kapinėse, nulenkti galvas prie paminklo žuvusiesiems už Tėvynės laisvę. O klasės merginos nuskubėjo pas vienintelę dar likusią mokytoją – pasisveikinti, pasidžiaugti, nes nežinia, ar kiti metai neatneš netekties liūdesį. Ne vienas bendraklasis jau apgailėtas, ne vienas nebegali atvykti į susitikimą dėl ligų. Tad liko ir rūpestis, kur ir kaip surengti kitą bendraklasių susiėjimą…

Kokie šviesūs, malonūs žmonės tądien susibūrė Jiezno gimnazijoje! Kiek daug jie gali papasakoti, parodyti, tačiau, deja, jų kalbos buvo įdomios tik jiems patiems. Nors klasės susitikimas neeilinis, nors susirinko išskirtiniai žmonės, tačiau jų pagerbti ir pasveikinti neatėjo nei vienas gimnazijos atstovas. O juk šie buvę mokiniai – ypatinga mokyklos istorija, kurią būtina žinoti jaunimui, kurią būtina įamžinti ne tik gimnazijoje, bet ir Jiezno mieste.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti