Kviečiame paminėti V. Pakarsko atminimą

Gelbėkit vaikus

V.Pakarskas 1980 m

Prienų sklandytuvų įkūrėjui ir direktoriui Vytautui Pakarskui rugpjūčio 8 d. būtų 85-eri, o rugpjūčio 18 d. sukako 20 m., kai jį palydėjome į Amžinąją kelionę. Prisimenant ir pagerbiant šią iškilią asmenybę rugpjūčio 21 d. (penktadienį) 18 val. Prienų bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios, po jų – prisiminimų vakaras. Visus kviečiame dalyvauti.

V.Pakarskas gimė 1930 m. Radviliškyje. Baigęs Lizdeikos gimnaziją, išvyko studijuoti į Kauno Politechnikos institutą.Čia įsitraukė į studentišką sklandytojų būrelio veiklą: skraidė sklandytuvais, juos remontavo, kūrė naujus prototipus.

Baigęs studijas1954 m. įsidarbino Vilniaus Žalgirio staklių gamykloje, buvo gamyklos Mechaninio cecho viršininkas, vėliau – vyr. inžinierius-konstruktorius. Nuo 1960 m. – Šlifavimo staklių gamyklos laboratorijų sektoriaus vadovas bei projektų vyriausiasis konstruktorius. 1964 m. pradėjo dirbti Respublikiniame techninės informacijos institute Mašinų skyriaus viršininku. 1964 – 1970 m. Vytautas užima garbingas Lietuvos aviacijos federacijos sekretoriaus pareigas. Jo iniciatyva pradėtas leisti informacinis biuletenis „Sparnai”, atstatytos transatlantinių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimtinės, nuveikta daug kitų darbų.

Nenuilstantis, kupinas įvairių sumanymų V. Pakarskas 1969 m. Prienuose įkuria Eksperimentinės sportinės aviacijos dirbtuves, išaugusias į Eksperimentinės sportinės aviacijos gamyklą, dabar vadinamą UAB „Sportinė aviacija ir KO”. Čia gimė ir 1972 m. buvo išbandytas ne tik Lietuvoje, bet ir TSRS plastikinis sklandytuvas BK-7 „Lietuva“. Po ketverių metų į padangę pakilo naujas ilgasparnio modelis LAK-9, 1978 m. – LAK-10, 1979 m. – LAK-12. 1982 m. 15 m sklandytuvas LAK 11 „Nida”, motosklandytuvas LAK-5 „Nemunas”.

Gamyklai V. Pakarskas vadovavo 1970-1982 m. Ją paliko skausmingai, tik su lagaminėliu rankose. Nepalūžo, toliau darbavosi aviacijos labui. 1983 m. Kaune kartu su bendraminčiais įkūrė visuomeninį Sportinės aviacijos muziejų, kuris 1995 m. tapo Lietuvos aviacijos muziejumi. Nuo 1983 m. jis buvo ir Respublikinės mokslinės technikos bibliotekos direktoriaus pavaduotojas. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę porai metų vėl sugrįžo į gamyklą.

V.Pakarsko darbas ir entuziazmas neliko neįvertintas: 1979 m. jam suteiktas nusipelniusio inžinieriaus vardas, o 1993 m. apdovanotas Dariaus ir Girėno medaliu. Draugų pastangomis 2012 m. Lietuvos technikos bibliotekos vidiniame kieme atidengta ir V. Pakarskui skirta memorialinė lenta.

 

O.Valkauskienė

Autorės nuotraukoje – V. Pakarskas 1980 m.

 

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti