Kūrenimas visada susijęs su tarša, bet „Birštono šilumos“ išmetami dūmai – normos ribose

141299562_239562474362894_5768287130005920013_n

Jonas Kavaliauskas

Šis straipsnis inicijuotas Birštono gyventojų, kurie skundžiasi, jog iš bendrovės „Birštono šiluma“ išmetami dūmai teršia gamtą, o šalia katilinės gyvenantys žmonės kenčia nuo kvapų. 

Bendrovės „Birštono šiluma“ direktorius Gintaras Verseckas, išgirdęs klausimą ir keletą sekundžių patylėjęs, ramiu balsu pasakė, jog dažnai gauna skundų dėl išmetamų dūmų ir aplinkos teršimo. Pasak bendrovės vadovo, jis supranta gyventojus, nes dūmai tikrai nekvepia kaip dezodorantai, bet jis gali užtikrinti, jog bendrovė, teikdama gyventojams šilumos tiekimo paslaugą, veiklą vykdo įstatymų ribose. Kasmet vasarą vyksta katilų ir kaminų priežiūros darbai ir tai atlieka akredituotos įmonės. Štai, praeitą vasarą buvo iš pagrindų atnaujinti du katilai, perkamas tik aukščiausios rūšies biokuras. Po kūrenimo proceso išmetami dūmai pereina pro filtrus, paskui per kondensacinį ekonomaizerį ir balti baltutėliai išeina pro kaminą. Bendrovės direktorius pripažįsta, jog dūmuose yra teršalų, bet jie tikrai neviršija nustatytų normų, už kurias bendrovė moka taršos mokesčius.

G. Versecko teigimu, šiemet per šalčius teko įjungti galingą 7,5 MV, dar tarybiniais laikais įrengtą dujinį katilą ir panaudoti mūrinį kaminą, kuris nebuvo eksploatuojamas 2,5 metų. Vasarą būtinai reikės atlikti dalinę kamino renovaciją.

Naudojant biokuro katilą dūmai išeina per žemesnį metalinį katilą, kuris įrengtas pagal visus galiojančius standartus. Direktorius pabrėžė, jog bendrovės veiklą nuolat tikrina žinybos, valstybės kontrolieriai. Pastaruoju metu ne vienos patikros metu nebuvo nustatyta taršos normatyvų viršijimo.

Alytaus aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Česlovas Meržvinskas į naujienų portalo kvitrina.com užklausą pateikė informaciją, jog planinių ir neplaninių bendrovės „Birštono šiluma“ patikrinimų metu jokių nustatytų normų pažeidimų nenustatyta. Pasak inspekcijos viršininko, nei žinybinių, nei valstybinių institucijų laboratorijos nieko neteisėto bendrovės veikloje nerado.

Č. Meržvinsko patikinimu, kuras naudojamas kokybiškas, kūrenimo procesas užtikrina teršalų pašalinimą normų ribose. Tiesa, aplinkosaugos specialistas pabrėžė, jog kiekvienas po kūrenimo proceso likęs ir pašalintas produktas teršia aplinką. Už tai bendrovė moka nustatytą taršos mokestį.

Praeitos savaitės šalčiai privertė ir individualių namų gyventojus padidinti kūrenimo pajėgumus, tad smogas jautėsi visur ir buvo fiksuojama padidinta tarša bei erzinantys kvapai.

Taip pat skaitykite