Koronavirusas žlugdo smulkųjį verslą. Ar bus veiksminga pagalba?

Gelbėkit vaikus

images

 Jonas Kavaliauskas

 Koronavirusas visiškai pakeitė mūsų gyvenimo įpročius ir tempą. Viskas drastiškai sulėtėjo: verslas užsidarė, darbai sustojo, žmonėms siūloma saviizoliuotis ir kuo mažiau turėti kontaktų.

Nėra darbo, nėra lėšų, bet toks samprotavimas negalioja kai kurioms valstybės institucijoms, nes praėjus vienai dienai po mokesčių mokėjimo termino verslas gavo priminimus, kad mokesčiai nesumokėti. Nors Seime priimti verslo gelbėjimo įstatymai, bet jie visiškai neliečia smulkaus verslo, kuris faktiškai dirbdamas negali sukaupti sau „ramaus gyvenimo“ nevykdydamas veiklos. Pagalbos ir darbo vietų saugojimo paketas juokingas, nes realiai smulkusis verslas neturi ne tik 10–40 procentų reikalaujamos sumos, bet ir su kiekviena diena didina skolas, nes negali sumokėti partneriams, bankams ir netgi valstybei.

Prienų rajono savivaldybės meras A.Vaicekauskas yra pažadėjęs pagalbą verslui, bet, kada tai atsitiks, sunku pasakyti. Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė tvirtina, kad padėti verslui turi valstybė. Apibendrinus situaciją, galima daryti išvadą, jog smulkaus verslo gelbėjimas yra jų pačių reikalas.

O ką kalbėti apie krašto gyventojus, kurie prarado darbus ir galimybę gauti bet kokias finansines lėšas? Buvo garsiai pasakyta, jog antstoliai nevykdys išieškojimų, bet tai tik kalbos, nes išieškojimai vykdomi ir iš pensijų. Tai ir yra „reali valstybės pagalba“ savo šalies piliečiams.

O kaip su paskolomis? Gal valstybė galėtų padengti „procentus“, kol neleidžiama uždirbti jų?

Smagu, kad krašto verslas ieško būdų, kaip išsilaikyti. Tie, kuriems leidžia jų darbo specifika, pradeda siūti apsaugines kaukes, gaminti kitus reikalingus šioje situacijoje daiktus. Ir tai džiugina.

Bet tai tik pirmosios dvi savaitės visuotinio draudimo turėti kontaktus. Sukauptos lėšos be papildymų dingsta kaip tekantis vanduo. O kas toliau?

Koronaviruso geografija plečiasi. Tolimesnė saviizoliacija mažins kontaktus, o kartu ir daugumai žmonių galimybes uždirbti pragyvenimui.

Taip jau yra, jog smulkiajam verslui, netgi dirbant, lėšų užtenka tik atsiskaityti už suteiktas paslaugas bei sumokėti mokesčius. Atlyginimai… O kas tai? Apie tai sėdintys Vilniuje pamiršo pagalvoti. Štai ir viskas.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti