Kilnojama paroda ,,Istorinės Birštono futbolo akimirkos“

Gelbėkit vaikus

Iš Birštono sporto centro (stadiono atidarymo po rekonstrukcijos proga) į Birštono muziejų sugrįžo muziejaus parengta  paroda apie Birštono futbolą, jo ištakas ir dabartį. Šioje parodoje dokumentų ir 64 nuotraukų pagalba yra pateikiama Birštono futbolo istorija.

Paroda pradedama Birštono futbolo pradininko Vinco Laukevičiaus pristatymu ir jo prisiminimais apie futbolo užgimimą Birštone.

Futbolas 16

Birštonietis Vincas Laukevičius savo atsiminimų knygoje ,,Meilė Lietuvai – nusikaltimas“ rašo:

,,1933 metai.

Nuo 1933 metų sausio 1 dienos Birštonas tapo valsčiaus centru. Atsikėlė valsčiaus viršaitis Jonas Valatka, sekretorius Julius Babilius, o raštvedys Vincas Pileckas atkeltas net iš Seirijų valsčiaus. Vinco Pilecko pasiūlymu įsteigėme JSO (Jaunalietuvių sporto organizacija) klubą, ir Vincą paskyrėme šiam klubui vadovauti.

Pirmiausia suorganizavome futbolo komandą, kurioje panoro žaisti beveik visas miestelio jaunimas. Futbolo mėgėjų atsirado daug daugiau negu kad mums reikėjo. Futbolą žaisti mokėjome tik mes su Vincu, dviese, o visi kiti dar net nebuvo matę, kaip žaidžiamas tas žaidimas.

Užtat mudu su Vincu turėjome nemažai vargo, kol bent kiek ,,pralaužėme“ būsimuosius žaidėjus, kol išmoko pataikyti į kamuolį, kol pradėjo suprasti patį žaidimą.

Šiek tiek susipažinę su žaidimo taisyklėmis, buvome iškviesti dalyvauti rajono JSO klubų turnyre Prienuose. Šiame turnyre mūsų futbolininkams  nesėkmingai pasitaikė ištraukti burtus. Pirmas rungtynes turėjome žaisti su stipria Prienų JSO komanda.

Šios rungtynės ir buvo mūsų komandos vadinamas ,,krikštas“. Prieniškiai mūsų jauną komandą žiauriai ,,pakrikštijo“, rungtynes pralaimėjome labai nemaloniu rezultatu 11:0. Tai jau per daug didelis rezultatas.

Blogiausia, kad neturėjome ir vartininko, kuris būtų nors matęs, kaip vartininkai gaudo kamuolį, o čia dar, patį pirmą smūgį į vartus gaudydamas, vartininkas šlapiu kamuoliu gavo per veidą, tai visą laiką stipriai smūgiuotų į vartus kamuolių vartininkas beveik ir negaudė… Tai ir rezultatas mūsų komandai buvo siaubingas.

Tą pačią dieną dar žaidėme ir antras rungtynes. Tai buvo susitikimas su Balbieriškio JSO komanda.

Čia jau buvo kitas žaidimas. Jau buvome šiek tiek prieniškių ,,pamokyti“, o, be to, ir balbieriškiečiai ne tokie stiprūs. Taip pat pradedantieji, tai šias rungtynes pralaimėjome pačiu minimaliausiu rezultatu 1:0.

Tai tokia Birštono futbolo istorijos pradžia. Bet patys mūsų žaidėjai, nepaisydami tokios nesekmės, nenusiminė. Ėjome iš rungtynių namo labai patenkinti.“

Futbolas 5

Birštono futbolo pradininkai,  1933 m. Birštono JSO klubo futbolo komandos žaidėjai: Sakalas Antanas, Laukevičius Vincas, Pileckas Vincas, Blekaitis Juozas, Stepankevičius Jonas, Blekaitis Jonas, Stapčinskas Jonas, Žiūkas Adomas, Žiūkas Mykolas, Rukas Kazys, Pileckas Antanas, Rukas Juozas, Jurkulnevičius Jonas.

Steigėjai:  V. Pileckas   klubo pirmininkas,  V. Laukevičius   komandos kapitonas

Futbolo populiarumas Birštone augo ir po metų buvo sudaryta antra komanda, pavadinta ,,Perkūno“ vardu. JSO ir ,,Perkūno“ komandos gyvavo iki 1940 metų vidurio.

1941 m. lapkričio 23 d. įsteigtas Birštono sporto klubas ,,Šarūnas“, kuris gyvavo iki 1944 m. gegužės mėnesio. Tolimesnė veikla nutrūko, nes jaunimas baiminosi rinktis, kad vokiečių nebūtų išvežti darbams į Vokietiją.

Birštono futbolo atgimimas prasidėjo 1963 metais, kai buvo sukurta  ,,Tulpės“ futbolo komanda. Jos rėmėja tapo  sanatorija ,,Tulpė“ ir jos vyr. gydytojas Algimantas Kačergis. Komandos kapitonas Algirdas Taraškevičius. ,,Tulpės“  komanda buvo daugkartinė rajono čempionė ir rajono taurės laimėtoja, 1969 metais prasidėjusio tradicinio Lietuvos kurortinių miestų futbolo turnyrų nugalėtoja.

Futbolas 25 1968 m.

Parodos nuotraukoje matome ,,Tulpės“ futbolo komandą 1968 m. iškovojusią Prienų rajono futbolo čempionų vardą: I eil. iš kairės Juozas Paukštys, Vytas Gudelevičius, su taure vartininkas Petras Albertavičius, Juozas Miniauskas, Romas Tankevičius.  II eil. stovi Vilius Pranckevičius, Romas Polikauskas, Vacys Lankevičius, Jonas Cinkutis, Vidas Cinkutis, Vytautas Šeškevičius, Algirdas Taraškevičius ir komandos vadovas Vincas Laukevičius.

1965 – 1966 metais buvo ir vaikų komanda, pavadinta ,,Nemuno“ vardu. ,,Tulpės“ komanda gyvavo iki 1972 metų pabaigos.

Gražiausi Birštono futbolo pasiekimai ir laimėjimai siejami su ,,Versmės“ komandos vardu. 1973 m. sanatorijai ,,Versmė“ pradėjus vadovauti futbolo entuziastui Aleksandrui Gorinui, tais pačiais metais buvo suburta pajėgi ,,Versmės“ futbolo komanda. Į komandą sugrįžo buvę birštoniečiai: Kėdainių ,,Nevėžio“ ir Alytaus ,,Dainavos“ komandose žaidęs Romas Tankevičius, Kauno ,,Politechnikos“ ir Ukmergės ,,Vienybės“ komandose rungtyniavęs Algis Žiūkas, retkarčiais sugrįždavo ir buvęs Vilniaus ,,Žalgirio“ meistrų komandos žaidėjas Juozas Miniauskas. Į ,,Versmės“ komandą buvo pakviesti ir stipriausi Prienų ir Jiezno žaidėjai. Į Birštoną atsikėlė gyventi ir komandoje  žaidė patyrę futbolininkai, kaip buvęs Kauno ,,Politechnikos“ žaidėjas Rimas Bukartas, vėliau – Vytas Bekeris, rungtyniavęs Kauno ,,Limos“ ir kitose Kauno komandose.

Futbolas 57

Futbolas 67

Aleksandras  Gorinas parodomas ir kaip žinomas futbolo teisėjas, ilgametis Lietuvos futbolo arbitrų komiteto pirmininkas.

Futbolas 83

Minint Birštono futbolo 50-ies metų sukaktį 1983 m. spalį, Vincas Laukevičius pateikia 1933 – 1983 m. Birštono futbolo komandų (su jų pavadinimais) sužaistų rungtynių suvestinę – lentelę:

Birštono komandos pavad. Metai Sužaista Laimėta Lygiosios Pralaimėta Įvarčiai
JSO 1933-1940

66

29

11

26

121:116

Perkūnas 1934-1940

15

2

1

12

9:50

Šarūnas 1942-1944

23

8

2

13

37:46

Tulpė 1963-1972

195

93

37

65

552:430

Nemunas 1965-1966

15

4

-

11

22:64

Versmė 1973-1983

220

88

40

92

429:460

                           Iš viso:  

534

224

91

219

1161:1118

 

Paroda užbaigiama nuotraukomis, kuriose užfiksuota šiandieninio Birštono futbolo akimirkos.

2009 – 2011 m. Birštonui atstovavo  Birštono SC – VDU futbolo komanda, 2012 m. – Birštono SC – Ernas. Treneris Kęstas Joneliūnas.

Jonel. 1

2014 m. balandžio 1 d. Registrų centre užregistruotas futbolo klubas ,,Birštonas“. Nuotraukoje matome futbolo klubo įkūrėjus: Žilviną Bajorą, Kęstą Joneliūną ir komandos rėmėją Erviną Marčiulionį.

Jonel. 2Daug gražių žodžių turėtume pasakyti apie šviesios atminties nuostabų žmogų, didį Lietuvos patriotą Vincą Laukevičių.

Vincas Laukevičius visą savo gyvenimą praleido kartu su Birštono futbolu kaip žaidėjas ir treneris, kaip Birštono futbolo organizatorius ir metraštininkas. Kol leido sveikata, jis buvo visose Birštono futbolo varžybose, fiksavo rungtynių rezultatus ir komandos sudėtis. Sudarytos kiekvienų metų Birštono futbolo komandos sužaistų rungtynių rezultatų  lentelės  su žaidusių futbolininkų pavardėmis ir jų įmuštais įvarčiais. Visa ši medžiaga dabar yra Birštono muziejaus fonduose, tai yra mūsų Birštono futbolo istorija.

Su liūdesiu visada prisimename anksti anapilin iškeliavusius Birštono futbolininkus: Algį ir Romą Tankevičius, Albiną Stapčinską, Algį Jaruševičių, Romą Kručką, Algį Žiūką (iš Birštono vienkiemio), Sigitą Gegužį, Vladą Garškovą, Vilių Pranckevičių, administratorių Stasį Čičinską.

Parodos autorius Birštono muziejaus direktoriaus pavaduotojas Vytautas Šeškevičius. Parodoje panaudota medžiaga iš Birštono muziejaus fondų. Nuotraukos iš  Aleksandro Gorino, Vytauto Šeškevičiaus,  Antano Grušelionio, Viliaus Pranckevičiaus ir Kęsto Joneliūno asmeninio archyvo.

 

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti