Kaip spręsime nepilnamečių problemas ateityje?

Alytuje susirinkę viešosios policijos prevencijos ir kriminalinės policijos padalinių darbuotojai diskutavo apie darbo su nepilnamečiais metodą – atkuriamąjį teisingumą, arba mediaciją. Pirmąjį mokymų ciklą surengė srities profesionalai lektoriai – Mykolo Romerio universiteto Mediacijos katedros docentas daktaras Rokas Uscila ir Teisės instituto jaunesnioji mokslo darbuotoja Judita Žukauskaitė.

Aktyviai įsisavinti ir praktikoje taikyti darbo su nepilnamečiais metodą stengiasi tikslinė 12 dalyvių  grupė iš Alytaus, Druskininkų, Lazdijų, Prienų ir Varėnos policijos komisariatų.

Mediacija – tai savanoriškas ir konfidencialus nukentėjusiojo nuo nusikaltimo ir pažeidėjo susitikimas dalyvaujant tarpininkui (mediatoriui). Toks susitikimas – galimybė nukentėjusiajam ir pažeidėjui taikiai išspręsti probleminę situaciją, išsikalbėti ir ieškoti abiem pusėms priimtino taikaus susitarimo.

Nusikaltimo aukos ir nusikaltėlio mediacijos ypatumas tas, kad pirmenybė teikiama nusikaltimo aukai, būtinybei atlyginti jai padarytą žalą ir suteikti atitinkamą pagalbą (psichologinę, teisinę), kartu nepamirštant ir nusikaltėlio, jam taikant socialinio ir reabilitacinio poveikio priemones, įvairias programas, o ne tik valstybės pasmerkimą, visuomenės atstūmimą. Mediacijos įgyvendinimas reikalauja aukos ir nusikaltėlio bei visos visuomenės atitinkamo sąveikos lygio.

Pabrėžtina, kad meditacijos procesas (tarpininkavimas) dažniau taikomas administracinėje teisėje. Mokymuose analizuota, kada tikslinga taikyti meditacijos metodą, per pratybas diskutuota apie tinkamos aplinkos parinkimą (daiktų išdėstymas, spalvų, akcentų galimybės patalpoje). Visa tai labai svarbu siekiant pagrindinio tikslo – santykių tarp nusikaltėlio ir aukos atkūrimo, nusikaltusio asmens savigarbos palaikymo ir integracijos bendrijoje.

Pasak projekto Alytaus apskrityje koordinatorės, Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės specialistės Irenos Rinkevičiūtės-Jevdokūninos, šis metodas jau kelis dešimtmečius sėkmingai taikomas užsienio šalyse dirbant su paaugliais, linkusiais į asocialų elgesį, padariusiais teisės pažeidimų ar nusikalstamų veikų. Rengiantis atkuriamąjį teisingumą taikyti Lietuvoje, laukia dar nemažai iššūkių ir pasirengimo, tačiau policijos pareigūnai pasirengę imtis naujų jaunimo konfliktų sprendimo būdų.

Mokymai Alytuje – jau nebe pirma teisėsaugininkų pažintis su meditacija. 2010-ųjų pabaigoje 10 šalies nepilnamečių reikalų pareigūnų, tarp jų ir Alytaus policijos atstovė I. Rinkevičiūtė-Jevdokūnina, sėmėsi patirties Švedijoje, praėjusių metų gruodžio 15-ąją vyko susibūrimas Trakuose, skirtas apibendrinti, kas jau nuveikta rengiantis mediaciją taikyti Lietuvoje.

Primename, kad Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos ir Nusikalstamumo prevencijos Lietuvoje centras įgyvendina Europos Sąjungos specialiosios      2007–2013 metų programos „Nusikalstamumo prevencija ir kova su nusikalstamumu“ iš dalies finansuojamą projektą „Policijos pareigūnų gebėjimų, užtikrinant efektyvų poveikį nepilnamečių delinkventiniam elgesiui, stiprinimas per atkuriamojo teisingumo modelių diegimą“. Antrasis mokymų ciklas Alytuje bus organizuojamas gegužės pabaigoje.

Informaciją pateikė:

Simona Ludavičiūtė,

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato

Valdymo organizavimo skyriaus specialistė

Tel. (8 315) 55 656, mob. 8 612 06 255

el. p. simona.ludaviciute@policija.lt

Taip pat skaitykite