Kaip pasirinkti?

Pasirinkti specialybę ir profesiją – itin atsakingas sprendimas. Kaip pasielgti: taip, kaip liepia širdis, ir mokytis to, kas įdomu, bet neaišku, ar finansiškai naudinga, ar paklausyti tėvų, mokytojų ir draugų, ir stoti ten, kur žadamos geriausios perspektyvos? Populiarus verslo pasaulyje sėkmės mokytojas Algirdas Karalius įsitikinęs, kad svarbiausia – rinktis ir spręsti pačiam.

Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis pabrėžia „TIKRĄ  MOKSLĄ, AUKŠTĄJĮ MOKSLĄ STUDIJUOTI NEGALI BŪTI LENGVA“ ir priduria: „jei būčiau princas, pasirinkčiau psichologiją, sociologiją ar kitą panašią studijų sritį. Įdomu gi! Deja, duonai ir prie duonos man visą gyvenimą turėtų duoti (ar bent pridėti) mano karališkieji tėvai.”

Mokslininkas, verslininkas ir prestižinės Verslo taikai premijos laureatas dr. Vladas Lašas – puikus pavyzdys, jog optimizmas, tikėjimas savimi bei atkaklus tikslo siekimas gali duoti įspūdingų rezultatų. „Patys didžiausi dalykai nėra lengvai pasiekiami, todėl, norint būti šalia geriausių, reikia pastangų”, – sako verslininkas, išsiskiriantis nestandartiniu mąstymu ir unikaliomis idėjomis. Optimistiškas V. Lašas teigia, kad jei tikrai nori kažką padaryti, tai ir padarysi.

Prieš pateikdamas gausybę patarimų moksleiviams, esantiems tolesnio gyvenimo kelio pasirinkimo kryžkelėje, savęs pažinimo ir lyderystės seminarų organizatorius Andrius Jarašiūnas ramina, kad atėjusio permainų laikotarpio jokiu būdu nereikia bijoti, tiesiog būtina išdrįsti SAVĘS paklausti: „Kur ir kokia mano gyvenimo aistra?” Ir tik sau atsakius į šį klausimą, beliktų žengti sekantį žingsnį – pasirinkti trokštamą specialybę.

„Kiekvienas turime vidinį balsą, kuris mums viską pasako. Tiesiog pasistenkime jį išgirsti, o išgirdę nemeluokime ir neapgaudinėkime savęs. Jei žmogus yra linkęs į menus, pavyzdžiui, domisi tapyba, piešia, tačiau mato nekokias menininkų perspektyvas šiandieninėje Lietuvoje, tai nėra pagrindas atsisakyti savo aistros ir būsimo gyvenimo kelio. Juo labiau, kad tu gali tapti garsiu tapytoju, kurio darbai bus graibstyte graibstomi. Tikrai gyvenime yra daug svarbesnių dalykų už pinigus. Aišku, jeigu aplinkiniai sako, kad iš menų nepragyvensi, studijuok ekonomiką, rinkis – čia tavo valia. Tačiau net jei sukandęs dantis baigsi studijas, tu nebūsi geras specialistas arba greit pavargsi dirbdamas nemėgstamą darbą. Jei prieš renkantis specialybę viduje sukirbės bent menkiausia abejonė, ar rinktis arčiau širdies esančią specialybę, ar „pelningą“, visada savęs paklausk: už kokią sumą parduotum save ir savo laimę? O į šį klausimą tikrai nesudėtinga atsakyti…“, – patarimų negaili A. Jarašiūnas.

Pasitikrinti savo pasirinkimo teisingumą arba išgirsti jau studijuojančių ir patenkintų savo sprendimu vyresniųjų draugų protingų minčių grupelė Jiezno gimnazijos vyresniųjų klasių mokinių galėjo aplankę Litexpo parodų rūmuose vasario 7-9 dienomis vykusią parodą „Studijos 2013“ – Profesinis mokymas, studijos Lietuvoje ir užsienyje, karjeros planavimas, verslumo skatinimas. 
Šiais metais paroda pasižymėjo ne tik gausia aukštųjų mokyklų (universitetų, kolegijų) studijų pristatymo programa, joje dalyvavo nemaža dalis ir profesinį išsilavinimą teikiančių profesinių mokyklų. Šių mokyklų studentai praktiškai demonstravo jau įsisavintas profesines žinias ir gebėjimus. Ar naudinga buvo išvyka? Ar padėjo apsispręsti besiblaškantiems profesinės veiklos pasirinkimo labirintuose? Ar reikėtų daugiau panašių išvykų, bet jau į pačias mokyklas, įstaigas, įmones, ūkius? – po kelionės paklausiau Severinos Gegužytės – 2g klasės mokinės. Gimnazistė sutiko pasidalinti savo įspūdžiais:

 „Apsilankyti Litexpo parodoje naudinga kiekvienam apie ateitį mąstančiam jaunuoliui. Mums, 2g klasės moksleiviams, šis apsilankymas parodoje buvo pirmas. Todėl net nenumaniau, jog  bus tiek daug universitetų, kolegijų ir netgi profesinių mokyklų. Vos įžengę pajutome didelį dėmesį mums. Kiekviename žingsnyje, kur tik pasisuksi, teikiami lankstinukai su skirtingų universitetų, kolegijų ir profesinių mokyklų siūlomomis studijų programomis.

Atmosfera labai smagi. Prie universitetų stendų įkurtos poilsio zonos, sėdmaišiai, netgi dalinama kava leido šiek tiek atsipūsti ir apdoroti gautą išsamią informaciją. Jeigu ir tu domiesi kuria nors aukštąja ar profesine mokykla, parodoje tau ne tik suteikiama naudinga informacija apie studijas tavo pasirinktoje mokykloje, bet ir įteikiamos malonios atsiminimo dovanėlės.

Iš pradžių su klasės draugėmis buvome kiek drovios, bet vėliau pamatėme, kad nėra ko bijoti. Kiekvienas mūsų klausimas buvo sutiktas maloniai, o atsakymai išsamūs, lydimi asmeninių įspūdžių ir nuoširdaus padrąsinimo, kodėl verta rinktis šią specialybę. Parodoje buvo galima sužinoti ir kokiu verslu galima užsiimti dar mokyklos suole, kurios profesijos perspektyviausios, kokios savybės reikalingos šiuolaikiniam darbuotojui. Ir susipažinti su galbūt ateities profesija, ją išbandant gyvai (pvz., atlikti masažą masažuotojo-kineziterapeuto profesiją svajojančiam įgyti moksleiviui).

Žinant, jog šiuo metu dauguma moksleivių renkasi studijas užsienyje, pasikonsultavome ir šiuo klausimu. Juolab, svečių buvo ir iš Estijos.

Pramogų netrūko ir tiems, kuriems, iš pirmo žvilgsnio, profesijų  paroda pasirodė neįdomi. Mažiau studijomis sužavėtiems moksleiviams patiko savo jėgas išmėginti persikeliant į kitą parodų ir konferencijų centro pusę specialiai tam nutiestu lynu.

Dabar daug naudingos informacijos galima rasti ir internete, tačiau apie ateities studijas Litexpo profesijų mugės metu sužinojome kur kas daugiau, o svarbiausia – išsamiau. Todėl siūlyčiau kiekvienam moksleiviui apsilankyti šioje parodoje, prieš pasirenkant profesiją ir aukštąją ar profesinę mokyklą. O už mums skirtą puikią galimybę nuvažiuoti su mokiniais į šių metų Litexpo parodą dėkojame mokyklos direktoriui P. Veteriui, kuris niekada nepamiršta palinkėti geros kelionės ir nuolat rūpinasi mokinių gerove, ir šios iniciatyvos organizatorei, karjeros koordinatorei Jiezno gimnazijoje Nijolei Černevičiūtei”.

Geri sprendimai pasiekiami ne pamokymų, o dialogo būdu. Jaunuoliai ne šiaip nežino, ką rinktis, bet nežino dėl galimų pasirinkimų gausos. Viską turi lemti jauno žmogaus norai ir talentai, kuriuos jis turi. Tačiau juos reikia atskleisti pačiam arba aplinkiniams padedant. Ne profesija turėtų dominti jauną žmogų, o konkreti veikla, kur jis jaustųsi geriausiai.

Nijolė Černevičiūtė,

karjeros koordinatorė Jiezno gimnazijoje

Taip pat skaitykite