Jiezno gimnazijos mokiniai lietuvių kalbą lietė rankomis

264474270_276610007768238_5213349535665343855_n

Beveik dvi savaites Jiezno gimnazijos bibliotekoje buvo eksponuojama interaktyvi kilnojamoji paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“, kuri atkeliavo iš Lietuvių kalbos instituto.

Parodą aplankė ir Europoje seniausios struktūros kalbą rankomis „lietė“ 134 mokiniai (nuo priešmokyklinukų iki gimnazistų) ir jų mokytojai.

Apsilankiusieji buvo trumpai supažindinti su lietuvių kalbos istorija, indoeuropiečių kalbų sodu. Šiame sode medžiai skirtingi: vieni dideli ir labai šakoti, kiti – jau parudavę ir beturį vos kelias šakeles, treti – jau visai archainiai. Kabindami įvairiaspalvius vaisius ant kalbų šeimos medžių, mokiniai įsitikino, jog gausiausias yra indų kalbų medis, baltų išlikusios tik dvi – latvių ir lietuvių, o jau mirusios yra prūsų, kuršių, jotvingių, sėlių, žiemgalių kalbos. Vaisių spalva žymėjo kalbėtojų skaičių: nuo mažų (iki 10 mln. turinčių kalbėtojų) iki didelių (per 100 mln. kalbančiųjų).

Parodos lankytojai sudėliodami žodžius akis ir musė sužinojo, kokie šių žodžių atitikmenys yra kitose pasaulio kalbose.

Prisiliesdami prie lietuvių kalbos ir atversdami žodžius simboliniame žodyne, moksleiviai  pamatė, iš kur atsirado žodžiai – buvo paveldėti, pasiskolinti ar sukurti žymių asmenybių.

Magnetinis žemėlapis parodė, kuriuos žodžius lietuviai paskolino kitoms kalbos (estų, rusų, baltarusių, ukrainiečių, latvių, vokiečių).

Bene labiausiai visiems patiko neįprasta lietuvių kalbos abėcėlė. Tai eksponatas su lietuviškomis raidėmis ir jų kilmės aprašu (lotyniškos, čekiškos, originalios lietuviškos, pagal lenkų analogiją pasidarytos raidės). Įdomu buvo sudėlioti savo vardą ir sužinoti raidžių kilmę. Kai kurios klasės parengė plakatus apie tai, ką sužinojo ir įsiminė.

Toks patyriminis mokymasis ir mokymas su žaidybiniais elementais (,,geimifikuotas“) yra nekasdienis ir daugeliui prisilietusiųjų prie lietuvių kalbos rankomis išliks ilgam. Dėkojame Lietuvių kalbos institutui, parengusiam tokią informatyvią ir įdomią mokymo(-si) priemonę, pasiekiančią kiekvieną jos norinčią mokyklą.

Jiezno gimnazijos bibliotekininkė Vitalija Rūdienė

Taip pat skaitykite