Istorinė atmintis svarbi visiems – ir eiliniam piliečiui, ir valdžios atstovui

Vidmantas Venclovas

Gruodžio 3 d. Jiezno miesto kapinėse prie paminklo Lietuvos savanoriams triūsė bendrovės „Akmelita” darbuotojai, kurie vykdė Prienų rajono savivaldybės užsakymą atnaujinti savanorių palaidojimo vietoje senus nuo laiko sutrupėjusius kryžius. Pasak Prienų rajono savivaldybės Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vyriausiosios specialistės Editos Jakimavičiūtės, kuri kuruoja paveldo klausimus, rajone daug paveldo vietų, kurias būtina sutvarkyti, bet, deja, kaip visada, trūksta lėšų. Anot specialistės, dar pavasarį Jiezno seniūnija sutvarkė Lietuvos karių kapavietės teritoriją. Taip pat buvo priimtas sprendimas skirti lėšų iš savivaldybės biudžeto pirmųjų šešių iš 22 kryžių atstatymo darbams. Ir štai, gruodžio 3 d. vietoje 6 sutrupėjusių kryžių savo vietas užėmė 6 kryžiai iš marmuro su užrašu „Lietuvos karys savanoris”. Jiezno seniūnas Algis Bartusevičius naujienų portalui kvitrina.com pabrėžė, jog yra priimti sprendimai kitais metais pakeisti ir likusius kryžius.

 

Spalio 26 d. portale kvitrina.com buvo išspausdintas Kauno šaulių II kuopos vado Juliaus Proškaus straipsnis „Pažinkime savo kraštą”, kuriame dėl aptrupėjusių savanorių kryžių Jiezno kapinėse buvo išsakyta kritika rajono valdžios atstovų adresu. Tiesa, minėtame straipsnyje kai kur emocijos prasilenkė su faktais. Straipsnio autoriaus teiginiai apie Bielskių šeimos veiksmus neatlaiko kritikos. Pagal naujienų portalo kvitrina.com turimą informaciją, kurią patvirtino rajono paveldo specialistė, kape pirmasis laidojimas įvyko 1947 metais, ir jų kapas nepatenka į suformuotą Lietuvos savanorių – karių kapavietės sklypą. Pasak E. Jakimavičiūtės, savanorių kapų sklypas suformuotas kryžiaus formos ir kapavietės teritorijoje kitų kapų neaptikta.

Paveldo specialistė patikino, jog visi darbai  Jiezno savanorių – karių kapavietėje derinami su paveldo departamento specialistais, pradedant darbus pirmiausiai reikia paruošti Tvarkybos darbų projektą. O tai reikalauja laiko ir nemažai lėšų.

Pasak Jiezno seniūno A. Bartusevičiaus, reikės keisti ir paminklo plokštę su užrašais, nes ten pateikta informacija ne visiškai tiksli. Paveldo departamento specialistai jau yra parengę naują sąrašą, kuris bus iškaltas naujoje plokštėje iš marmuro. Tiesa, kada ji bus pakeista, dar nežinoma.

Aprašyta istorija parodo, jog tik bendromis pastangomis galima padaryti daug būtinų darbų. Iš kitos pusės, atskleistas faktas, jog istorinis palikimas bei atmintis nėra itin svarbūs didelei visuomenės daliai. Tiesa, kritikuoti mes išmokome, bet patys bijome pajudinti pirštukus. Su malonumu parodome valdžios, kurią patys ir renkame, klaidas, bet imtis iniciatyvos nenorime. Stebėti iš šalies, matyt, smagiau.

Panašiai elgiasi ir valdžia. Kol nepradeda „svilti” padai, visada surandami pasiteisinimai savo neveiklumo įrodymui.

Ieškoti kaltų neverta, nes tai nieko gero neduos. Geriau užbaigti pradėtus darbus ir imtis kitų. O darbų visada yra!

 

Taip pat skaitykite