Istorija – ne dažai, kurie nublunka nuo saulės, istorija – mūsų gyvenimo dalis

Vilija Čiapaitė

Lietuvos valstybės atkūrimo diena minima visoje šalyje. Kiekvienas miestas, miestelis, vienkiemis, gyvenvietė, kiekviena šeima žino, jog ši diena – ypatinga. Tačiau Prienai šiais metais švenčia dvi šventes, kurios glaudžai susiję su šalimi, miestu, su kiekvienu mūsų krašto žmogumi.

IMGP9821

Ant žilagalvio Nemuno kranto, išdidžiai žvelgia į tolį Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis… Taip jau trisdešimt metų… Paminklo svarba mūsų šaliai ir mūsų kraštui – didžiulė!

Būtent  šiais metais susirinko prieniškiai, svečiai, kaimynai į 30-ties metų paminklo atidengimo paminėjimą. Ir ne paslaptis, kad daugelis puikiai prisimena, kaip balsavo dėl pasiūlymo atstatyti paminklą ir kiek kas galėjo, prisidėjo prie jo atsiradimo būtent šioje vietoje.

Nugriautas ir atstatytas

Prienuose 1937 m. lapkričio 14 d. buvo atidengtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio paminklas, sukurtas Ausiejaus prie buvusių kareivinių. Kaip Lietuvos submonarchas ir valstybės simbolis jis nepatiko sovietų valdžiai, tad jau 1954 metais paminklas buvo nugriautas.

Susitaikyti su tuo nebuvo lemta ir štai, LKF rėmimo grupė iškėlė paminklo atstatymo idėją. Paminklo atstatymo komitetui tuomet pirmininkavo Gintautas Bartulis, miesto vykdomajame komitete pirmininkavo Vytautas Maruškevičius, seniūnavo Algimantas Matulevičius. Ir visa Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio Prienų iniciatyvinė grupė priėmė svarbų sprendimą – atstatyti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio paminklą.

Taigi pagal skulptoriaus G. Kamarausko idėją ir modelį, kuris rėmėsi išlikusiomis senojo paminklo nuotraukomis, sukūrė naują paminklo skulptūrą. Ją liejo J. Valūnas, „Centrolito“ gamyklos meistras. Beje, postamentą betonavo A. Laukaitis, L. Liaudanskis, B. Trakymas. Prie šio paminklo atsiradimo prisidėjo ir architektas K. Lupeikis.

1990 m. vasario 16 d. įvyko iškilmingas atstatyto Kęstučio paminklo atidengimas. Daugelis pamena, jog paminklą atidengė V Kęstutėnų pulko puskarininkis V. Mačiulis.

Ir štai, trisdešimt metų jau nugrimzdę, tačiau aplinka ir prieigos prie paminklo šiuo metu tinkamos ne tik pasimatymamas, susitikimams, bet ir puiki vieta pradėti pažintines keliones po Prienų kraštą.

Šiais metais į jubiliejaus paminėjimą atvyko daugelis tų, kurie prisidėjo prie paminklo atstatymo ir buvo prisiminta, kokie vieningi tuomet buvo prieniškiai! Juk istorija – tai ne dažai, kurie nublunka nuo saulės, istorija – mūsų gyvenimo dalis…

Po minėjimo prie Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio paminklo, visi rinkosi Prienų Laisvės aikštėje. Čia buvo buvo giedamas himnas, pakelta Lietuvos valstybės vėliava ir padėtos gėlės prie paminklo 1945–1954 m. Prienų apylinkėse žuvusių Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Dainavos apygardos Dzūkų rinktinės partizanų atminimui.

IMGP0861

Tradicija su Prienų krašto kūrėjų darbais

Šie metai – jubiliejiniai, nes 1890 metais gimė  Paulius Galaunė – muziejininkas, dailės istorikas ir kritikas, grafikas, pedagogas. Jo indėlis kultūrai pažymimas visoje šalyje. Pažymint jo gimimo 130 metų, 2019 m. gegužės 30 d. Lietuvos Respublikos Seimas pritarė Etninės kultūros globos tarybos (EKGT) siūlymui 2020-uosius paskelbti Tautodailės metais. Taigi Prienų krašto meno kūrėjų darbų paroda, skirta Tautodailės metams paminėti, buvo atidaryta Prienų kultūros ir laisvalaikio centre. Šį kartą dalyvavo 42 tautodailininkai ir susirinkusieji galėjo apžiūrėti 124 kūrėjų darbus.

Kaip ir kasmet, Vasario 16-ąją buvo suteiktas Prienų miesto garbės piliečio vardas bei apdovanojami „Dėkingumo” nominanatai.

IMGP1314

Taigi, Prienų miesto garbės piliečio vardas (po mirties) buvo suteiktas Aleksandrui Sinkevičiui – Stakliškių midaus gamyklos įkūrėjui ir ilgamečiam jos vadovui. Jo apdovanojimą jo artimieji sutiko paimti gamyklos, kurioje jis dirbo, muziejuje.

Prienų rajono savivaldybės apdovanojimai „Dėkingumas“ buvo skirti: „Už savanorystę“ – Zita Lapinskienė, Šilavoto sen. gyventoja, keturių vaikų globėja, „Už Prienų vardo garsinimą“ – Aldona Ruseckaitė, poetė, prozininkė, muziejininkė, „Metų šviesuolis“ – Audronė Ramoškienė, Išlaužo pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja, mokytoja, Prienų skautų tunto Išlaužo draugovės draugininkė, „Už indėlį į Prienų krašto ekonomikos augimą“ – IĮ „Eulanta“ (savininkai Jolanta ir Eugenijus Kazlauskai), „Už gyvenimo pasiekimus“ – Romualdas Vasiliauskas, UAB „Rūdupis“ direktoriaus pavaduotojas statybai, ilgametis Prienų statybinių organizacijų darbuotojas ir vadovas, „Už ryšio su gimtuoju kraštu puoselėjimą“ – Justinas Adomaitis, žurnalistas, laikraščio „Ūkininko patarėjas“ korespondentas, Balbieriškio kraštiečių klubo ,,Nemuno vingis“ vadovas, knygų apie Balbieriškio miestelio istoriją autorius.

IMGP9816

Renginys buvo puikiai surežisuotas ir šią, neeilinę dieną daugelis galėjo paklausyti Vytautės Radzevičiūtės dainavimo, pamatyti šokėjos įžanginį šokį scenoje bei pasidžiaugti Lietuvos valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ koncertu.

IMGP1237

Juk ne veltui sakoma, muzika ir šokis yra gyvi ir tarsi turėdami rankas norėjo mus apglėbti.

IMGP1382

Visa, kas vyksta, tai gyvenimas, nuo kurio negali pabėgti, nes mes ir esame tas gyvenimas drauge, nepriklausomai nuo laikmečio.

Taip pat skaitykite