Igno Šablausko gyvenimo takais (IV)

ŠABLAUSKAS- vienatvės minutę

Įdomu ir iškilu keliauti pagrindinę Birštono muziejaus kolekciją įprasminančio dantų gydytojo  Igno Šablausko gyvenimo keliu. Palaipsniui surandi vis naujų jo gyvenimo faktų, kurie dar labiau sudomina, dar labiau patraukia ir paskatina skverbtis į Kampiškių vilų savininko paslaptis dar  giliau. Labai sudomino ir tas faktas, kad 1885 m. įstojęs į Peterburgo Imperatoriškąją Karo akademiją dėl politinių sumetimų „išėjęs 3 kursus dėl susirėmimo su akademijos vyresnybe turėjo palikti akademiją, vėliau kelis metus mokėsi dantų gydytojų kursuose ir 1892 metais įgijo dantų gydytojo diplomą“ („Medicina“, 1933, nr.5, p.326). Tai jau nuo jaunystės patriotinė, anticarinio nusistatymo asmenybė, aiškiai pasisakiusi prieš tautų teisių suvaržymus, prieš keliaklupsčiavimą pilkiems tuometiniams valdininkams, pagal A. Čechovą, „žmonėms-futliare“.

lubičių herbas

Didele dalimi tai lėmė I. Šablausko šaknys. Jo motina Eugenija Kevnarskaja-Šablovskaja gimė 1835 m. tuometinės Šiaulių apskrities Padubysio valsčiaus Siručių Kevnarskių dvare (LVIA, F.526, ap.6, b.3041, p.l.2). Šiuo metu tai Siručių kaimas Raseinių savivaldybėje. I. Šablausko motina 1891 metais valdė daugiau kaip 60 dešimtinių – beveik 70 ha žemės. Tai jau buvo smulki žemvaldė, nes nemaži dvaro plotai buvo padalinti tarp Kevnarskių šeimos narių. Liubičio herbo didikų Kevnarskių giminė garsėjo dvarais Žemaitijoje ir jos panemunės dalyje. Kol kas neaišku, ar, motinai mirus 1897 metais, palikimu pasinaudojo sūnus.

JUOZAS ŠABLAUSKAS

I.  Šablausko tėvas Martynas buvo kilęs iš Marijampolės dvarininkų, tapo cariniu valdininku, turėjo 5-ąjį civilinį valstybės patarėjo laipsnį (iš 19) ir gyveno ir dirbo Peterburge. Suradome faktų, kurie leistų manyti, kad Šablausko tėvai XIX a. 9-ajame dešimtmetyje jau buvo išsiskyrę. Į Kampiškes nuo 1910 metų atvykdavo jo netikras brolis Juozapas Šablovskis (nuotraukoje). Jis čia nuomodavo  13 arų ploto Alksniakiemio vilą ir savo asmens duomenyse įsirašydavo kaip stačiatikis ( LVIA, f. 762, ap.3, b.4144, p.301). Tai leistų manyti, kad Igno tėvas antrąkart buvo vedęs pravoslavę rusę. Bet abu vieno tėvo vaikai gražiai tarpusavyje sugyveno. Sunkias karo ir bolševikinio teroro dienas  1914-1918 metais Ignas su Marija praleido būtent pas Juozą, Peterburge, Cerkvės gatvėje 11. Tėvas, tikriausiai, tuo metu jau buvo miręs.

Kova už mineralinio vandens šaltinio išsaugojimą ir panaudojimą Kampiškėse

Dėmesį patraukė dar vienas dokumentas. 1904 m. spalio 25 dienos prašyme Suvalkų gubernijos Valstybinių turtų valdytojui I. Šablauskas rašo: „Valdydamas 7 margų žemę (virš 50 ha – V. K.) šalia esančio miško, turėčiau gauti miško amžinai nuomai, nes mano žemėje randasi mineralinis sieros elementų pilnas šaltinis, kurio Birštone nėra. Apie tai jau yra Vilniaus Medicinos akademijos profesorių tyrinėjimai apie šio šaltinio savybes, yra ir gydytojų rekomendacijos. Su malonumu atiduočiau mano žemėje esantį šaltinį kokybiškam pramoniniam naudojimui, nes šiuo metu šaltinio panaudojimas yra labai nevykęs. Tuomet prašyčiau mano valdas padidinti iki 10 margų (virš 70 h –V. K.)“ ( LVIA, f.762, AP.3, b.4144, p.5-5v). Į Kaune tuo metu šalia Senamiesčio turgaus, Naujojo turgaus gatvėje, žiemos ir rudens laiku gyvenusio dantų gydytojo susirūpinimą nebuvo atsižvelgta, jis gavo neigiamą atsakymą.

 

Bus daugiau

Istorikas Vytautas Kuzmickas

 

Istoriko Vytauto Kuzmicko ir kolekcininko Almanto Miliausko bendras projektas „Veidai ir įvykiai, praeitis ir dabartis“. Siekiame nuotraukų, istorinių dokumentų paieška, jų moksline analize sugrąžinti iš praeities garbias regiono istorines asmenybes, nutylėtus istorinius įvykius, puoselėdami istorinę sąmonę ir ugdydami kritišką požiūrį į dabarties reiškinius.

Taip pat skaitykite