• Mero baneris

Gyvenimo akimirkai sustabdyta minčių tėkmė („Po žvaigždėtu vasaros dangum“)

IMGP3418

Vilija Čiapaitė

Pagaliau birželis, lepindamas geru oru, pradėjo nuostabią literatūrinę kelionę „Po žvaigždėtu vasaros dangum. Literatūriniai vakarai Birštone 2018 m.“. Tai nuostabiausios akimirkos, kuomet laukte lauki meto, kuris trumpai gyvenimo akimirkai sustabdo minčių tėkmę, laiką. Būtent tokių literatūrinių vakarų metu sužinai, išgirsti, dainuoji siela. Ne kaskart sutiksi aktorius, kurių dėka išgirsti, susipažįsti, būni nukeltas į akimirkas su tais žmonėmis, kurie kūrė lietuviškai, kurie mylėjo Lietuvą, žmones, sugebėjo paveldo skrynioje ir žemėje palikti didžiulius turtus, pėdsakus. Turtai – tai gražus, tikras lietuviškas žodis, tarmė. Jų dėka mes kalbame kalba, kuri skamba miestuose, miesteliuose, net ir svečiose šalyse. Tai kalba iš didžiosios raidės.

IMGP3353

Birželio 7-osios vakaras

Dar dangus nenusėtas žvaigždėmis, tačiau visų mylimų aktorių trio R. Bagdzevičius, J. Viliūnaitė, V. Rumšas, tarsi burtų lazdele mostelėję, pripildė pilną Kurhauzo salę. Jie savo profesionalumu nukėlė į laikus, kuomet savo gyvenimo pirmuosius puslapius vertė Nepriklausomybės akto signataras, tautos patriarchas Jonas Basanavičius. Vakaras, šiam iškiliam žmogui atminti, nebuvo įprastas, enciklopedinis. Tai tarsi buvimas kartu su J. Basanavičiumi jo gimtuosiuose Ožkabaliuose (Bartninkų valsčius Vilkaviškio apskrityje), Prahoje.

IMGP3400

J. Basanavičius, būdamas linksmas, mokantis iš savęs pasijuokti, puikiai sugebėjo aprašyti akimirkas nuo pat gimimo. Jo žinios, be abejo, surinktos iš tėvelių, puikiai sugulė atsiminimuose. Toliau – jo patirtys, mokslai, kardinalūs gyvenimiški posūkiai. Visa tai koncentruotai atpasakojo aktoriai, priversdami šiurpuliukus bėgioti kūnu.

J. Basanavičiaus gyvenimo peripetijos, perpintos aktorių intonacija bei nuostabiais balsais, vertė dar geriau susivokti, jog Lietuva turi tokius turtus, kurie neįkainojami, neapčiuopiami. Tai žmonės, mokantys mums pateikti perlus, kurie švyti ir po nakties dangumi, nušvintančiu kiekvienu į erdvę paleistu žodžiu, mintimi.

Renginių ciklo pirmasis susitikimas tapo ašimi kitiems, kurie dar laukia visą vasarą. Tai puiki dovana žmonėms, kurie vertina gerų ir nuoširdžių susitikimų akimirkas, apipintas Eglės Juciūtės pravirkdytos fleitos skambesiu.

 

 

Taip pat skaitykite