Eugenijaus Nalevaikos personalinė paroda ,,MAŽIAU YRA DAUGIAU“

IMGP8673

Vilija Čiapaitė

Sakoma, jei menininkas tapydamas ar kurdamas darbą neįdeda savo minčių, apgalvotų ar mintyse nugludintų idėjų, darbas gali tapti šaltu, neprijaukintu. Ne visada būtinos profesionalios ar techninės detalės, būtinas išjautimas, pasimėgavimas jį tapant. Tada mes, žiūrovai, pasijuntame pamaloninti, nes priėję prie menininko darbo įžvelgiame nematomą sąlytį, vidines vibracijas, minčių ir klausimų, atsakymų ar polėkio jausmą. Po tokių parodų jautiesi savotiškai įžemintas, nudžiugintas.

Tačiau tai tik mano mintys…

IMGP8575

Atvykusi į E. Nalevaikos parodą supratau, jog menininkas stengiasi visus darbus atlikti techniškai ir profesionaliai. Jo paveikslai verčia tapti stebėtoju, o gal mokiniu, kuris analizuodamas jo darbus gali pajusti tvirtą mokytojo nuostatą, jog būtina mokytis ir mokytis.

IMGP8570

Pats menininkas prisipažįsta, jog jam akvarelė taip įaugusi, jog net ir akrilu tapyti darbai neatsiejami nuo jos. Paveiksluose jaučiamas akvarelinis skaidrumas ir tekstūros antspaudai, kurie paryškina spalvų perėjimus. Darbai labai dideli, nes dvi didelės drobės sujungiamos vientisu raštu, kur gali pamatyti giluminius potėpius ir lengvą skaidrumą, pridengtą faktūriniais raštais.

Tačiau ypač sudomino septyni darbai, kurie pasilenkę nuo sienos verčia atrasti stebėjimo kampą, kuomet gali pamatyti jų visumą. Pirmame paveiksle matai minimalizmą, kuris su kiekvienu darbu didėja, tačiau būtent autorius, kaip mokiniams puikiai įkomponuoja spalvų paletę, kuri verčia susivokti, kad spalvos be garso muzikuoja, o gal moko, kaip groti spalvomis?

IMGP8562

Autorius puikiai supranta, kad būtina žinoti, kad kaprizingoji akvarelės technika yra tokia trapi ir pataisymai joje – neįmanomi, ir sako: „Todėl meno kūrinio „gimimo“ eigoje labai svarbu yra laiku sustoti, atidžiai vertinant atliktus veiksmus (žingsnius) ir „nenuvarginti“ meninio rezultato, bandant jį tobulinti dar ir dar vienu sluoksnius ir / ar potėpiu“.

Apie autorių

Eugenijus Nalevaika gimė Kaune. Baigęs J. Naujalio vidurinę meno mokyklą studijavo Valstybiniame dailės institute, interjero-dizaino fakultete. Rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose Lietuvoje bei užsienyje. Priklauso Lietuvos dailininkų sąjungai, yra jos pirmininkas. Dirba akvarelės srityje, yra akvarelininkų grupės „Aqua 12“ narys.

Taip pat skaitykite