„Eglės“ sanatorijoje vieši pasaulio muzikai: išbandė purvo vonias, atšventė lietuviškas Jonines

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Šiuo metu „Eglės sanatorijoje“ Druskininkuose vyksta pasaulio muzikų vasaros akademija „Composers+Summer Academy“: kompozitoriai „čia ir dabar“ rašo šiuolaikinę muziką akordeonui solo ir su kameriniu ansambliu, o ją tuoj pat perima, papildo ir atlieka būrys muzikantų. Neįprastos kūrybinės sesijos nuoširdžiai džiugina dalyvius, kurių geografija itin plati: tarp Argentinos, Kanados, Rusijos, Latvijos, Lietuvos, Jungtinės ir Australijos kompozitorių – labai perspektyvi egzotiškojo Irano muzikė.

Persė Atefeh Einali muzikinį išsilavinimą pelnė Teherano universitete, o magistro laipsnio siekia Mančesteryje. Jaunos kompozitorės meilė muzikai prasidėjo nuo autentiško instrumento – santūro, kurio prototipai buvo naudojami dar senovės Babilone. A. Einali patinka derinti rytietišką ritmiką su Vakarų pasauliui įprastu muzikiniu skoniu, ją domina ir lietuvių folkloras, o semtis patirties Druskininkuose vykstančioje akademijoje įkvėpė projektą puoselėjančio Martyno Levickio asmenybė.

„Labai smalsiai seku visą akademijos procesą. Dar neturėjau tokios muzikos rašymo patirties – kai vyksta kolaboracijos tarp kompozitorių, o greta to nuolat dalyvauji gyvame performanse su atlikėjais. Nekantrauju pamatyti, į ką išvirs šis procesas“, sakė Atefeh.

Jai pritarė ir Londone veiklą vystanti lietuvių kompozitorė, dr. Rūta Vitkauskaitė: „Matau, koks platus idėjų vandenynas mus supa ir kokia čia tvyro kūrybinė galia. Net sunku nuspėti, kur mus tai nuneš.“

„Iš vakaro matai tik eskizus, idėjas, o kitą dieną perpiet jau girdi muziką. Tikiu, kad kursą pabaigsime fantastiškais koncertais“, žavėjosi latvių kompozitorius Maris Rozenfelds.

„Žmonės groja visiškai naują, itin sudėtingą, ambicingą muziką ir tai daro pagal aukščiausius standartus. Tai – retas dalykas, ir dėl to aš esu dvigubai susidomėjęs“, teigė iš Jungtinės Karalystės atvykęs kūrėjas David John Roche.

Kanadietis Tyler Versluis pabrėžė, kad kompozitorių ir atlikėjų tarpusavio kolaboravimas yra jautrus dalykas. „Įprastai mes dirbame kitaip: parašę kūrinį jį perduodame atlikėjams, kurie savaip interpretuoja. O šioje akademijoje gauname galimybę iškart aptarti tai su muzikantais, išgirsti jų pasiūlymus, komentarus, pažvelgti iš kito kampo. Labai įdomus, visai kitoks procesas.“

„Matau šią akademiją kaip didelę eksperimentinės muzikos laboratoriją, kurioje galime dirbti su atlikėjais ir kurti kažką neįtikėtino“, pritarė kolega iš Vokietijos Jan Flessel.

Australijos kompozitorė Claire Deak, pirmą kartą dėka šios akademijos atvykusi į Lietuvą, akimirksniu įsimylėjo Druskininkus. „Tai nuostabi vieta. Ar galiu čia atvykti kasmet?“ – sakė ji. „Eglės sanatorijoje“ viešnia gavo patirti malonių siurprizų: šią savaitę Claire šventė savo gimtadienį ir iš pat ryto buvo pasveikinta orkestro atliekama „Su gimimo diena“. „Tai buvo geriausias mano gimtadienis!“ – vėliau džiaugėsi australė.

Muzikai pažino ir kitą įspūdį palikusią šventę – Jonines. Visi ilgai prisimins etnografinius lietuviškus ratelius, į kuriuos akimirksniu įsitraukė. Nepaisant labai intensyvios kūrybinės veiklos, akademijos dalyviai turi galimybę prasmingai išnaudoti atokvėpio minutę ir pasinerti į tai, dėl ko žmonės plūsta į sanatoriją – išbandyti sveikatinimo procedūras, purvo, mineralines vonias.

„Eglės sanatorija“ noriai draugauja su menu, kultūra ir nors jos specialistų komanda nuoširdžiai tiki, kad gydomosios procedūros yra pagrindas, tačiau kultūrinė veikla užima taip pat nemažą sanatorinio gydymo dalį. Todėl čia viešintys muzikai dovanoja auditorijai įsimintinus akordeono koncertus, kurių metu ne tik demonstruoja savo efektingą techniką, bet ir supažindina klausytojus su naująja kultūra, šiuolaikine muzika.

Akademijos rengiami koncertai vyksta sausakimšose „Eglės sanatorijos“ salėse. Unikalųjį projektą „Composers+Summer Academy“ remia Lietuvos kultūros taryba.

Taip pat skaitykite