Dešimtmetį be kelio gyvenanti  keturių asmenų šeima – Valstybės ir savivaldybės įstaigų įkaitė

SKM_C25819093012380

 Jonas Kavaliauskas

 Mauručių kaime, šalia geležinkelio Kaunas – Marijampolė, nuo 2003 metų gyvenanti keturių asmenų šeima tapo Valstybės ir savivaldybės įstaigų įkaite.

Tarybiniais laikais prie šios namų valdos per laukus ėjo kelias. Tiesa, jis nebuvo nurodytas nei viename žemėlapyje ir, atėjus Nepriklausomybės laikams, grąžinant žemę savininkams kelias buvo pamirštas. Kol buvo galimybė, šeimos galva naudojosi įprastu keliu, vėliau prašė valstybinės žemės nuomininkus leisti pravažiuoti ir atsivežti malkų, reikalingų daiktų. O dažniausiai šeima naudojosi kitoje geležinkelių bėgių pusėje esančia aikštele, per laukus einančiu ūkininkų supiltu keliu link Veiverių. Laikas bėgo, šalia sodybos buvo rekonstruotas geležinkelio ruožas ir situacija tapo kritiška. Vaikščioti per bėgius tapo nesaugu ir pavojinga. O kaip su būtinu privažiavimu prie sklypo? O gi niekaip.

Veiverių seniūnas Vaclovas Ramanauskas piktinosi, kad jo prašymai suprojektuoti seniūnijos gyventojams privažiavimo kelią prie sklypo atsiguldavo į NŽT Birštono – Prienų skyriaus stalčius arba siūlomi variantai buvo nepriimtini. Anot seniūno, NŽT siūlo žmogui kelią rengti ne trumpiausia kryptimi, o net 3 kartus ilgesniu atstumu per krūmus ir pelkę. NŽT Birštono – Prienų skyriaus vedėja Vilma Aleknavičienė teisinosi, jog skyrius žemės sklypo naudotojui siūlė įvairius variantus, bet jis nesutiko, motyvuodamas, jog nurodytoje vietoje yra pelkė ir kelias ne visada bus pravažiuojamas. 

DSC_0208

Ūkininkas Martynas Butkevičius, kuris ilgus metus leisdavo šeimai važinėti per nuomojamą valstybinės žemės sklypą, yra įsitikinęs, jog NŽT Birštono – Prienų skyrius piktybiškai, dėl kol kas nežinomų priežasčių, nenori įteisinti nuo kolūkių laikų egzistavusio kelio. Tai, jog anuomet kelias link minimo sklypo buvo, patvirtino ir Cezaras Pacevičius, kuris tada dirbo kolūkio vadovu. 

Tarybos narys Vaidas Kupstas retoriškai klausė, kodėl negalima įteisinti privažiavimo kelio tame valstybiniame sklype, kuris nuo 2016 metų perduotas laikinam naudojimui Veiverių ūkininkui? V. Aleknavičienė to negalėjo pasakyti, bet teigė, jog spalio 1 d. numatytas susitikimas su ūkininku, kuris šiuo metu laikinai naudoja žemės sklypą, kuriame norima laikinai leisti įrengti privažiavimo kelią. Taip pat buvo paviešinta, jog dėl aplink esantį sklypą vyksta teisminiai procesai, todėl priimti galutinį sprendimą dėl įteisinto kelio negalima.

Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas paaiškino, jog savivalda šiuo klausimu nelabai gali padėti, nes tai NŽT ir sklypo savininko ginčas. Meras taip pat pasakė, jog savivaldybė neįpareigota nutiesti kelią nuo vietinio kelio iki privataus sklypo, nes tai sklypo naudotojo reikalas. Visgi, savivaldybės vadovas paragino NŽT priimti visiems priimtiną sprendimą.

O kol kas keturių narių šeima turi ieškoti galimybių, kaip patekti į savo valdą ir išvykti iš jos. Ir tada iškyla klausimas: „O kam tarnauja valstybės ir savivaldybės įstaigos?“

Rodos, pats paprasčiausias klausimas sprendžiamas dešimtmečius.

Tiesa, rašant straipsnį, vienas portalo skaitytojas pasiūlė tokį sprendimą: „Pasiūlyti tiems, kas gali, bet nenori spręsti šios problemos, patiems negalėti prieiti prie savo namo. Gal tada supras problemos rimtumą ir svarbumą“.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti