Dantų gydytojo ir humanisto Igno Šablausko šeimos pėdsakais. Įtakinga tėvo Martyno Šablovskio tarnyba

Leonas SukstaPrieš metus davėme pažadą kolekcininkui Almantui Miliauskui, pateikusiam mums tyrinėjimui nemažai nuotraukų, ir krašto bendruomenei išaiškinti, kas gi buvo Kauno ir Kampiškių dantų gydytojo, Birštono muziejuje esančios kolekcijos amžinos atminties savininko Igno Šablausko tėvas. Ignas brandos amžiuje vengė kalbėti apie savo tėvą. Ši tema buvo tabu net paskutiniaisiais jo gyvenimo metais susitinkant su gerais bičiuliais (Almanto Miliausko nuotraukoje – V. K.).
Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, suradome visas išleistas Suvalkų gubernijos knygas – atmintines (rusų kalba), kuriose pateikta visa informacija apie Suvalkų guberniją (1867-1915), kuriai priklausė ir mūsų krašto lietuviškosios Kalvarijos, Marijampolės, Seinų, Naumiesčio, Vilkaviškio apskritys.
Iš tų Suvalkų gubernijos informacinių leidinių tapo aišku, kad nuo 1867 m. šioje gubernijoje valdininku, o nuo 1872 iki 1882 m. Marijampolės apskrities viršininku dirbo Martynas Šablovskis, Jono sūnus. Tokia pavarde jis save vadino, tad jos ir nelietuvinsime (Suvalkų gubernijos knyga –atmintinė 1872 metams (rusų kalba), Suvalkai, 1872 m., p.62-63). Už tinkamą tarnybą valdininkas tuo metu jau buvo apdovanotas Šventojo Stanislovo 2-ojo ir 3-ojo laipsnio ordinais, 15 metų valstybinėje tarnyboje garbės ženklu. Pažymėta, kad I. Šablausko tėvas taip pat įvertintas už socialinių patarimų apie valstiečių padėties sureguliavimą darbus. Žinoma, kaip ir visi to laiko cariniai valdininkai, jis apdovanotas medaliais „Už lenkų maišto numalšinimą 1863 m.“ ir už „1853-1856 m. karus“. Taip pat žinoma, kad nei Krymo kare, nei 1863-1864 m. sukilimo malšinime M. Šablovskis nedalyvavo. Tai buvo duoklė laikui, kaip vėliau sovietmetyje visiems buvo kišami Lenino garbėraščiai.

Liubavo dvarininkas M. Šablovskis apskrities administracijoje vadovavo 22 darbuotojams. Jo asmeniniame archyve buvo dvi buvusių kolegų nuotraukos su labai bičiuliškomis dedikacijomis. Tai leidžia manyti, kad jie buvo tikri darbo bendražygiai, o gal ir bičiuliai.

Sablauskas KAMPISKESEarp archyvo nuotraukų krinta į akis apskrities gydytojo, medicinos mokslų daktaro Tomo Smolskio nuotrauka. Jis atsisakė ankstesnės Smalenskio pavardės. Tai buvo turtingas žmogus, nes valdė šalia Marijampolės buvusius Skomskavolės, Karalenkės, Vembrių dvarus, turėjo daug namų Marijampolėje. Kartu tai buvo jautrus ir profesionalus gydytojas, dažnai suteikdavęs pagalbą ir už dyką. Su M. Šablovskiu jis išdirbo apie 8 metus iki 1877-ųjų (Suvalkų gubernijos knyga –atmintinė (rusų kalba); 1877 m., Suvalkai, 1877, p.20). Vėliau jis užsiėmė ūkininkavimu ir gydytojo praktika, mirė iki 1902 m.
Ilgametis finansų specialistas Marijampolės apskrityje buvo Leonas Šukšta (1830-1881). Jis turėjo dvarų prie Igliaukos. Su žmona Stefanija jiedu susilaukė dukros Jadvygos (http://www.myheritage.lt/names/leon_szukszta). M. Šablovskio komandoje šis finansininkas išdirbo iki 1874 m., tai yra šešerius metus (Suvalkų gubernijos knyga – atmintinė 1873 metams (rusų kalba), Suvalkai, 1873 m., p.58-59).
M. Šablovskis, dirbdamas Marijampolėje, yra ne kartą buvęs Birštone, ne kartą čia atvykdavo su šeima savaitgaliais. Jam ypač patiko Kampiškės, jis svajojo čia įsigyti vilą.

Apskrities gydytojas Tomas Smolskis1882 m. M. Šablovskis iš tarnybos Marijampolėje perkeliamas į Peterburgą, Imperijos Vidaus reikalų ministeriją (Suvalkų gubernijos knyga – atmintinė (rusų kalba) 1883 metams, Suvalkai, 1882 m. p.18). Kaip tik tuo pačiu metu I. Šablausko tėvas išsiskyrė su sūnaus motina bajore Eugenija Kernavskaja ir jiems nupirko Kampiškių vilą. Sūnaus ir tėvo santykiai labai pašlijo. Skyrybos labai paveikė sūnų, apie tėvą jis nenorėjo net kalbėti. Peterburge M. Šablovskis vedė ir su nauja žmona susilaukė sūnaus Juozo. Su juo Ignas nuolatos bendravo. Motina mirė 1897 m., sūnus Ignas, miręs 1933 metais, palaidotas tame pat kape senosiose Prienų kapinėse. Kapas žinomas ir prižiūrimas. Tėvas Martynas mirė XX a. pradžioje. Nemažai šios šeimos gyvenimo istorijos detalių dar reikėtų ieškoti Suvalkų ir Peterburgo archyvuose.

Istorikas Vytautas Kuzmickas

Istoriko Vytauto Kuzmicko ir kolekcininko Almanto Miliausko bendras projektas „Veidai ir įvykiai, praeitis ir dabartis“. Siekiame nuotraukų, istorinių dokumentų paieška, jų moksline analize sugrąžinti iš praeities garbias istorines regiono asmenybes, nutylėtus istorinius įvykius, puoselėdami istorinę sąmonę ir ugdydami kritišką požiūrį į dabarties reiškinius.

Taip pat skaitykite