Birštono kurorto gyventojai karo sūkuryje. 1942 m. gyventojų ir ūkių surašymas

DSCF1141

Jau esame rašę apie kai kuriuos Birštono gyvenimo ypatumus Antrojo pasaulinio karo metais. Šiais, visų minimais Šeimos metais nusprendėme pateikti platesnę kurorto gyventojų, prie jų priskirdami ir Kampiškių kaimą, kuriame daugiau kaip 50 metų veikė įvairios sanatorijos ir vasarnamiai, gyventojų analizę. Iki šiol, per daugiau kaip 20 nepriklausomybės metų, Birštone dar niekas nėra panaudojęs 1942 m. gegužės 26 dienos surašymo duomenų. Tuomet, per 24 valandas, nacių civilinės administracijos paskirti asmenys, prieš savaitę operatyviai, griežtai įspėję apie savo atvykimą, buto – ūkio lape surašė tiek nuolatinius gyventojus, tiek laikinai apsistojusiuosius. Naciai tai darė, siekdami efektyvaus maisto prievolių kuo tikslesnio išsireikalavimo, tikslumo planuojant Lietuvos žmonių darbo prievoles tiek Lietuvoje, tiek vežant juos darbams į Vokietiją. Nacizmas  buvo sutriuškintas, o mums išliko išsami šeimų ir ūkių apskaita. Įdomu, kad tai buvo ir  paskutinysis privatinės nuosavybės Lietuvoje surašymas, nes vėl grįžus sovietams, prasidėjus  prievartinei kolektyvizacijai, privatinės nuosavybės neliko.

Kampiškių gyventojai

Marija Baranauskaitė su seserimis ir mama

Sovietai 1940 m. nacionalizavo vilas ir vasarnamius, o juos 1941 m. pakeitę naciai jų teisėtiems savininkams negrąžino. Kampiškėse gyvenantys savininkai savo namuose nuolatos gyveno, tad išsaugojo savo valdas. Kaimas jau 9 metus nematė mirusio dantisto Igno Šablausko. Jo dviejų vasarnamių savininkė buvo 70-metė Marija Baranauskaitė. Jai dirbti ūkyje padėjo 49 metų sulaukęs, iš Pakuonio kilęs Šiugždinis Kazys, 38-metė jo žmona Marija. Jiedu turėjo 4 vaikus: 14-metį, šiuo metu mums visiems žinomą Andrių, vos 7 metukų sulaukusį Albiną. Dukra Šiugždinytė  Kastutė, dabar mums plačią informaciją apie Igną Šablauską ir Mariją Baranauskaitę teikianti Konstancija Taraškevičienė, tuo metu turėjo tik 6 metukus. Jaunėlis Antanukas buvo tik trejų (LCVA, f., FR-743, ap.2, b.411, p.9).

Kaime gyveno 74 metų buvusio Prienų valsčiaus viršaičio Povilo Šiugždinio šeima. Su žmona jis buvo išsiskyręs, tad gyveno su 90-mete motina Šiugždiniene Magdalena, 50-mete seserimi  Magdalena Šiugždinaite. Ūkininkauti šeimai padėjo, tikriausiai, piemenavo 9-metis Albinas Skučas. Laikinai šeimoje gyveno šeimos galvos sesuo Katarina Ališauskienė ir jos 9 metų sūnus Jonas. Keltininku dirbo ir Kampiškėse gyveno 37 metų Matas Burbulis su šeima – žmona Antanina ir 4 ir 6 metų sūnumis Vytautu ir Jonu. Gausi buvo Kampiškėse gyvenusi Birštono eigulio 42 m. Antano Petronio šeima. Žmona Michalina buvo septyneriais metais už jį jaunesnė. Jiedu buvo susilaukę net  penkių sūnų: 14-mečio Algimanto, 13-mečio Vytauto, devynerių Sigito, šešiamečio Stasio. Jauniausiajam Evaldui surašymo metu buvo tik dveji metukai. Kai kurie iš šių vaikų dar turėtų būti gyvi, tad Birštono muziejininkai galėtų juos susirasti ir daug ką iš jų sužinoti. Kaime taip pat gyveno 48-metė Stasė Noreikaitė su keturiolikmečiu brolio sūnumi Jurgiu, 77-erių metų motina Juzefa Noreikiene ir 42 metų teta Elena Noreikiene (Ten pat, p.11-12).

Birštono kurorto gyventojai

Povilas Migonis Kampiškėse iki karo

Žalgirio (dabartinės J. Basanavičiaus) aikštės gatvėje, 4-ajame name gyveno Juozo Žeimio trijų asmenų šeima, keltininko Povilo Migonio, dviejų asmenų Prano Migonio šeima. 15-ajame name – šešių asmenų Juozo Klimavičiaus šeima, 13-ajame name – 4  asmenų Klimavičienės Katrės šeima, 9-ajame name – net 9 asmenų Juozo Juozaičio šeima, 7-ajame name – net 5 asmenų Antano Palionio šeima. 5-ajame name gyveno šešiese, tai Antano Labašausko šeimyna, 4-ajame name gyveno trijų asmenų Juozo Laukaičio šeima, penkių asmenų Birštono valsčiaus sekretoriaus Jono Dusevičiaus šeima, 4 asmenų Bernardo Kamarausko ir Vaclovo Jaruševičiaus šeimos. Iš viso šioje gatvėje gyveno 58 gyventojai.

Birutės gatvėje, 3-iuoju numeriu pažymėtame name gyveno pašto tarnautojo 26 m. Jono ir 19-metės namų šeimininkės Bronės Tankevičių šeima, 1-ajame name gyveno klebonas Kazimieras Meškėnas su dar 5 asmenimis. Tame pačiame name viena gyveno Uršulė Rudikaitė, taip pat Birštono mėsinės vedėjo, 46 metų Zenono Šukelio šeima. 16-ajame name – 5 asmenų Juozo Majausko šeima, 12-ajame – 4 asmenų Alekso Banionio šeima, 10-ajame – Petro Gudelevičiaus 5 asmenų šeima, 8-ajame – Petro Kamarausko trijų asmenų šeima. 4-ajame name gyveno Valentino Gudabsko 3 asmenų šeima, taip pat vargonininkas Juozas Sodaitis, kilęs iš Jiezno valsčiaus (Ten pat, p.6, p.9, p.10, p.13).

 

Bus daugiau

Istorikas Vytautas Kuzmickas

 

Istoriko Vytauto Kuzmicko ir kolekcininko Almanto Miliausko bendras projektas „Veidai ir įvykiai, praeitis ir dabartis“. Siekiame nuotraukų, istorinių dokumentų paieška, jų moksline analize sugrąžinti iš praeities regiono garbias istorines asmenybes, nutylėtus istorinius įvykius, puoselėdami istorinę sąmonę ir ugdydami kritišką požiūrį į dabarties reiškinius.

Taip pat skaitykite