lsdp-baneris-2a

Birštono futbolas ir jo bėdos

IMGP4010

Pasidalinti savo nuomone apie Birštono futbolo reikalus paskatino balandžio 17 d. Birštono savivaldybėje įvykusi diskusija (dalyvavo Birštono savivaldybės merė, Administracijos direktorius, Sporto centro direktorius).  Mano siūlymu, į susirinkimo darbotvarkę buvo įtrauktas klausimas dėl Birštonui atstovaujančios futbolo komandos reikalų, nes nusigyvenome iki to, kad šiais 2018 m. Alytaus apskrities futbolo federacijos vykdomose varžybose Birštono futbolo komanda dalyvaus ne visos sudėties (normali komanda), bet tik 7 prieš 7, (ir ne visoje aikštėje bus žaidžiama). Tačiau tame susirinkime nieko nenusprendėme, tik sukėliau merės pasipiktinimą primindamas, kad Prienų-Birštono „Vytauto“ krepšinio komandai sugebame skirti 20 tūkstančių eurų paramą, bet Birštono futbolo komandai paramos nereikia. Supratau, jeigu tau rūpi Birštono futbolas, tai tu ir rūpinkis.

Futbolas 57

Man tikrai rūpi Birštono futbolas, nes tai man įskiepijo mano kūno kultūros mokytojas Birštone Juozas Vyšniauskas (ne tik tinklinį). Malonūs prisiminimai iš moksleivių futbolo varžybų, kurių buvo nemažai. Nuo dešimtos klasės įsiliejau į suaugusiųjų Birštono ,,Tulpės“ futbolo komandą kartu su klasioku Juozu Miniausku, a.a. Romu Tankevičiumi, a.a. Petru Albertavičiumi, Vytu Gudelevičiumi. Žaisdamas Vilniaus ,,Šviesos“ futbolo komandoje, sugrįždavau į Birštono futbolo komandą, vėliau daug metų praleista žaidžiant už ,,Versmės“ futbolo komandą, todėl yra patys maloniausi prisiminimai iš tų laikų.

Futbolas 67

Man rūpėjo ir rūpi Birštono stadiono būklė. Birštono valdžios žmonėms nepatiko mano kritika dėl stadiono futbolo vejos kokybės po jo rekonstrukcijos, nes pradžioje veja buvo prasta, gruntas labai kietas, ir tik Sporto centro direktoriaus bei jo darbuotojų didelių pastangų dėka pavyko padaryti futbolo veją dabar jau geros kokybės. Tačiau projektuojant stadioną ir vykdant stadiono rekonstrukciją mes nesugebėjome padaryti, kad futbolo aikštės išmatavimai atitiktų reikalavimus, kad persirengimo kambariai būtų didesni.

Futbolas 25 1968 m.

Birštono sporto centre yra futbolo sekcija, dirba treneris su vaikais (ruošiama futbolo pamaina). Šis treneris ir ankstesnis treneris rūpindavosi ir pagrindine futbolo komanda FK ,,Birštonas“, bet, ko gero, buvo per mažai dėmesio iš Sporto centro, papildomai nemokama už darbą su pagrindine futbolo komanda. Žaidėjai iš aplinkinių vietovių, kurie ankstesniais metais žaidė už Birštoną, anot Sporto centro direktoriaus, šiais metais to atsisakė, jie atstovaus FK ,,Prienai“ ir žais Kauno apskrities futbolo federacijos pirmenybėse.

Jau ne pirmi metai kalbu ir prašau Birštono savivaldybės skirti didesnį dėmesį ir pagalbą Birštono futbolui per Sporto centrą, kalbėjau su sanatorijų ir kitų įstaigų vadovais, kai kuriais verslininkais dėl paramos. Bendromis pastangomis, pradedant nuo vaikų futbolo parengimo, ruošiant pamainą pagrindinei futbolo komandai, užsibrėžiant tam tikrus tikslus keleriems metams į priekį, galėtume suburti geriausius futbolininkus iš aplinkinių vietovių ir turėtume stiprią futbolo komandą, kuri žaistų aukštesnėje lygoje. Taip sukurtume šventę futbolo sirgaliams, stadionas būtų pilnas. Tapkime šio krašto futbolo centru, koncentruokimės į futbolą. Pasaulyje futbolas yra pirmaujanti sporto šaka. Birštone galėtų treniruotis, ruoštis stipriausios Lietuvos futbolo komandos, sanatorijose po sunkių treniruočių atgauti jėgas. Išnaudokime tai.

Keletas gražių prisiminimų apie Birštono futbolą, kurio ištakos prasideda nuo 1933 m. kartu su šviesios atminties Vincu Laukevičiumi, kuris buvo šio žaidimo Birštone pradininkas, žaidėjas ir treneris, komandos organizatorius ir siela, Birštono futbolo metraštininkas, didis Lietuvos patriotas.

Pirmoje nuotraukoje (25; 1968 m.)matome ,,Tulpės“ futbolo komandą, 1968 m. iškovojusią Prienų rajono futbolo čempionų vardą:

I eil. iš kairės: Juozas Paukštys, Vytas Gudelevičius, su taure vartininkas Petras Albertavičius, Juozas Miniauskas, Romas Tankevičius. II eil. stovi Vilius Pranckevičius, Romas Polikauskas, Vacys Lankevičius, Jonas Cinkutis, Vidas Cinkutis, Vytautas Šeškevičius, Algirdas Taraškevičius ir komandos vadovas Vincas Laukevičius.

Tulpės“ komanda buvo daugkartinė rajono čempionė ir rajono taurės laimėtoja, 1969 metais prasidėjusio tradicinio Lietuvos kurortinių miestų futbolo turnyrų nugalėtoja.

Nuotraukose (57 ir 67) ,,Versmės“ futbolo komanda.

Gražiausi Birštono futbolo pasiekimai ir laimėjimai siejami su ,,Versmės“ komandos vardu. 1973 m. sanatorijai ,,Versmė“ pradėjus vadovauti futbolo entuziastui Aleksandrui Gorinui, tais pačiais metais buvo suburta pajėgi ,,Versmės“ futbolo komanda. Į komandą sugrįžo buvę birštoniečiai: Kėdainių ,,Nevėžio“ ir Alytaus ,,Dainavos“ komandose žaidęs Romas Tankevičius, Kauno ,,Politechnikos“ ir Ukmergės ,,Vienybės“ komandose rungtyniavęs Algis Žiūkas, retkarčiais sugrįždavo ir buvęs Vilniaus ,,Žalgirio“ meistrų komandos žaidėjas Juozas Miniauskas. Į ,,Versmės“ komandą buvo pakviesti ir stipriausi Prienų bei Jiezno žaidėjai. Į Birštoną atsikėlė gyventi ir komandoje žaidė tokie patyrę futbolininkai, kaip buvęs Kauno ,,Politechnikos“ žaidėjas Rimas Bukartas, vėliau – Vytas Bekeris, rungtyniavęs Kauno ,,Limos“ ir kitose šio miesto komandose.

Mes, futbolininkai, jautėme paramą ir palaikymą ir iš miesto vadovų, ir atsakingų sporto organizatorių. Dabar, deja, apie tai galime tik pasvajoti.

 

Birštono savivaldybės tarybos narys Vytautas Šeškevičius

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti