•  

     

     

     

„Atminties kelio“ eisenos dalyviai paminės Prienų krašto žydų bendruomenių sunaikinimo 80 – metį

IMGP9129 2

Rugpjūčio 26 d. (ketvirtadienį) 14:00 val. Prienuose įvyks „Atminties kelio“ eisena, skirta paminėti 80 – ąsias vietinės žydų bendruomenės sunaikinimo metines.   

 1897 m. visuotinio gyventojų surašymo duomenimis Prienuose gyveno 1190 žydų (48 proc. gyventojų). 1941 m. rugpjūčio viduryje į Prienus buvo suvežti aplinkinių miestelių – Balbieriško, Birštono, Jiezno, Stakliškių ir Veiverių žydai. Jie buvo laikomi Prienų kareivinėse.
1941 m. rugpjūčio 26 d. visi Prienų ir aplinkinių miestelių žydai buvo sušaudyti šalia kareivinių esančiame pušynėlyje.
Iš viso buvo nužudyti 1078 žmonės.
Žudynes vykdė Hamanno skrajojantis b
ūrys – I-jo bataliono 3 – ioji kuopa, pasmerktuosius saugojo ir konvojavo vietos policija ir baltaraiščiai.

 Minint Prienų krašto žydų bendruomenių sunaikinimo 80 – ąsias metines rugpjūčio 26 d. 14:00 val. nuo Laisvės aikštės prasidės „Atminties kelio“ eisena. Jos dalyviai eis į žudynių vietą (Kęstučio g.), kur 15:00 val. įvyks Holokausto aukų pagerbimo ceremonija.
Po minėjimo 16:00 val. Prienų krašto muziejuje (F. Martišiaus g. 13) vyks šiai skaudžiai sukakčiai skirtos parodos „Jeigu užmirščiau aš“ atidarymas ir Tarptautinės komisijos nario Arūno Bubnio knygos „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 m.“ pristatymas.

Šis minėjimas yra vienas iš Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais inicijuoto nacionalinio projekto „Atminties kelias 1941 – 2021“ renginių. Renginiai vyks nuo birželio iki gruodžio mėnesio. Informaciją apie jau suplanuotus renginius galite rasti Tarptautinės komisijos tinklalapyje www.komisija.lt

Lietuvoje yra daugiau nei 200 masinių Holokausto aukų žudynių vietų. Vienas iš „Atminties kelio“ eisenų iniciatorių ir organizatorių, Tarptautinės komisijos vykdantysis direktorius Ronaldas Račinskas išreiškė viltį, kad šiais metais bus aplankytos visos arba bent jau didžioji dalis šių vietų. „Mes tikimės, kad šių prasmingų ir jautrių paminėjimų organizavimui bus sutelktos visų geros valios žmonių pastangos, kurių pagrindinis tikslas siekti natūralaus visuotino supratimo, kad Holokaustas buvo didelė ne tik žydų, bet ir visų mūsų tragedija, kurios metu Lietuva neteko fenomenalaus intelektualinio, kultūrinio, politinio ir ekonominio potencialo“, – sakė R. Račinskas.

 Tarptautinės komisijos tyrimų duomenimis dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą buvo sunaikinta apie 200 tūkst.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti