Atėjo laikas susėsti prie bendro stalo ir išsiaiškinti, kas negerai (arba gerai) su rajono žemės ūkiu, o ne žaisti žaidimą „aš geras, tu blogas“

Prienai-tiltas

Jonas Kavaliauskas

Prienų rajone netyla aistros dėl Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo Donato Šimukonio, kuris kategoriškai atmetė Savivaldybės administracijos pasiūlymą užimti Investicijų skyriaus vedėjo vietą. Galima drąsiai teigti, jog tokio dėmesio D. Šimukonis nesulauktų, jei dažnai Žemės ūkio skyriaus darbą kritikavę „žalieji“ valstiečiai nebūtų prisijungę prie rajono Savivaldybės tarybos valdančiosios koalicijos. Deja, ši situacija virto kažkokiu nesuprantamu žaidimu. Administracijos direktorius Egidijus Visockas tvirtina, jog D. Šimukonis gavo pasiūlymą ir turi pats apsispręsti, o meras Alvydas Vaicekauskas įsitikinęs, jog darbo patirties su investiciniais projektais turintis Žemės ūkio skyriaus vedėjas reikalingesnis Investicijų skyriuje, nes Žemės ūkio skyriuje surinktas patyrusių specialistų kolektyvas ir jie gerai tvarkosi su pavestomis užduotimis.

Donatas Šimukonis (iš kairės), Martynas Butkevičius (iš dešinės)

Donatas Šimukonis (iš kairės), Martynas Butkevičius (iš dešinės)

Keista situacija dar įgavo spalvingumo, kai D. Šimukoniui išsaugoti Žemės ūkio skyriaus vedėjo pareigose susikūrė „gynimo komitetas“, kuriam vadovauja ūkininkas Vidmantas Rasimas. Stambus mūsų krašto ūkininkas kartu su vienminčiais buvo susitikęs su rajono vadovais ir tikino, jog Žemės ūkio vedėjas gerai rūpinasi žemdirbių reikalais, todėl turi likti ten ir toliau, o Tarybos narių kritiką skyriui pavadino vienos partijos politikavimu.

Vidmantas Rasimas, Donatas Šimukonis

Vidmantas Rasimas, Donatas Šimukonis

Įdomiai skamba ir tas faktas, jog Vidmantas Rasimas apkaltino Prienų ūkininkų sąjungą, kad jinai, „pakurstoma „valstiečių“ partijos vado Jono Vilionio“, juodino merus, administraciją (savivaldybės) ir Žemės ūkio skyrių. Prienų ūkininkų sąjungos veikla, anot V. Rasimo, reikalinga tik politinei „valstiečių“ partijos reklamai.

Jo manymu, „jeigu sąjunga (Prienų ūkininkų) atsikratytų vienos „valstiečių“ partijos diktato, ji taptų ir vieningesnė, ir bendrų darbų daugiau nuveiktų“.

Prienų rajono Savivaldybės tarybos narys, Ūkininkų sąjungos Prienų skyriaus pirmininkas Martynas Butkevičius į tokius V. Rasimo kaltinimus reagavo labai ramiai. Anot Tarybos nario, situacija rajono žemės ūkio sektoriuje tikrai neramina, ir jo bei Jono Vilionio prisijungimas prie valdančiosios koalicijos turi tik vieną tikslą – sudaryti rajono ūkininkams geresnes sąlygas efektyviam ūkininkavimui. M. Butkevičius patvirtino, jog, jo manymu, Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrius turi daugiau dėmesio skirti ūkininkų veiklai ir tapti jų pagalbininku, konsultantu ir t.t.

Tarybos nario tvirtinimu, Savivaldybės administracija turi apsispręsti ir priimti sprendimą dėl susiklosčiusios situacijos su Žemės ūkio skyriaus vedėju, nes negalima tinkamai atlikti darbų sėdint ant kelių krėslų. M. Butkevičius pabrėžė, jog jis niekada nereikalavo D. Šimukonio „galvos“, tik teigė, jog skyriaus veikla nevisiškai tenkina ūkininkus.

Pasak M. Butkevičiaus, Ūkininkų sąjunga – tai savotiška žemdirbių profsąjunga, todėl jos veiklos pagrindinis tikslas yra ginti žemdirbių interesus. M. Butkevičius kategoriškai atmetė kalbas apie ūkininkų sąjungos politikavimą ir pakvietė Žemės ūkio skyriaus vedėją ateiti ir pasikalbėti.

Ar yra išeitis  iš susiklosčiusios situacijos?

Tai, kad ūkininkai nevieningi, parodo ir šitas konfliktas su D. Šimukoniu, ir komentarai prie straipsnių.

Pasak mero A. Vaicekausko, efektingas žemės ūkis – viena iš pagrindinių rajono dabarties ir ateities vizijų kartu su smulkiuoju verslu ir turizmu.

Tačiau ūkininkų ginčai ir sukeltas triukšmas dėl Žemės ūkio skyriaus sunkiai įsipaišo į rajono vadovo išsakytą mintį apie žemės ūkio efektingumo viziją.

Deja, faktai rodo ką kita. Ūkininkai vienas kitam pasiruošę „perpjauti gerkles“ dėl laisvos valstybinės žemės. Neretai po vieno ūkininko langais tvarkosi kitas ūkininkas, o tas vyksta arti prie ano trobos.

Ar viskas gerai rajone su žemės ūkiu, kai rajono žemėse šeimininkauja kitos savivaldybės ūkininkai, arba žemė atsiduria atėjūnų rankose ir merdi? Kodėl daugybę metų rajone netyla ginčai dėl NŽT veiklos?

Į visus šiuos klausimus turėtų atsakyti ne tik rajono valdžia, bet ir ūkininkai, kurie suranda laiko ginčams, bet nesuranda laiko susėsti prie bendro stalo ir draugiškai pasikalbėti, kaip geriau tvarkytis savo krašte.

Žemė lietuviams visada buvo priešpriešos objektas. Bet gal jau atėjo laikas taikiems sprendimams?

 

Taip pat skaitykite

1 komentaras