Amžinoji problema – keliai…

„Kuo galingesnis visureigis, tuo didesnio traktoriaus jam reikės ištraukti“, liūdnai juokaujama Užuguosčio krašte. Ir ne be reikalo. Tam, kas keikia prastus savo vietovės kelius, reikėtų pasivažinėti Radomislės, Palapiškių, Buntiškių ir kitų kaimų apylinkėmis. Malonumo bus maža, nors čia – nuostabus kraštovaizdis, medžių guotais apaugę kalvelės, pavėsingi upokšnių skardžiai. Šis grožis nublanksta atsikračius duobėmis ir kemsais, kai sėdimoje pozoje išsilaikai tik tvirtai įsikirtus į porankius. Nors šių vietų žinovas Karolis vis patvirtindavo, kad važiuojame keliu, juo tikėti buvo neįmanoma – daugelyje vietų tai buvo tik prie elektros stulpų pievose vos žymios brydės.

Bekelių žmonės kantrūs

Šiame krašte vis dėlto gyvena žmonės. Daugiausiai vieniši, pagyvenę, ligoti, kurie ne kartą apie savo amžinąją bėdą pasakojo rajono valdžios atstovams, rašė jiems. O kiek skundų teko išgirsti Stakliškių seniūnijos seniūnui Gintautui Kaminskui, vargu ar galima suskaičiuoti – kasmet, pavasarį ir rudenį, kai pabjūra orai, daugelis prastų žvyrkelių tampa ne tik nepravažiuojami, bet ir nepraeinami. Žiemą juos užpusto, tad gyventojai kartais ir savaitei lieka atkirsti nuo likusio pasaulio. Kantrūs čia žmonės, ir be duonos jie moka išgyventi. Štai Palapiškių kaime gyvenanti moteris pasakoja, jog jų kampe – devynios našlės ir vienas gyvanašlis. Šis vyriškis turi arkliuką, tad labai dažnai paveža kaimynes į parduotuvę, į autobuso stotelę arba pargabena joms iš Užuguosčio maisto produktų. Kelias iki šių gyventojų sodybų vietomis dar pateisina savo vardą, o kai kur ir visai dingsta. Vasarą, anot žmonių, dar pusė bėdos, bet labai baisu pasiligoti žiemą. Jie pasakoja apie nelaimingą savo kaimyną, kuris ir numirė, belaukdamas pusnyse įstrigusios „Greitosios“, mat gydytoja, esą, nenorėjusi persėsti į roges. Beje, čia yra ir mokyklinio amžiaus vaikų, kuriems pėsčiomis nueiti iki mokyklinio autobuso atvykimo vietos gana dažnai neleidžia purvyne ar sniege dingę keliai.

Kaltų daug

Stakliškių seniūnijoje – daugiau kaip 170 kilometrų kelių. Bet tik popieriuje. Iš tiesų, jų yra dar daugiau, tačiau jie nėra įtraukti į vietinės reikšmės kelių schemas, patvirtintas Prienų rajono savivaldybės sprendimu 2010 m. sausio 28 d. Seniūnas G. Kaminskas labai gerai žino Užuguosčio krašto žmonių bėdas, tačiau jo norai padėti jiems apribojami būtent šiuo dokumentu. Seniūnija privalo tvarkyti ir prižiūrėti tik schemoje pažymėtus kelius, kitų – ne. Tam neskiriama lėšų. Vis dėlto, jei atsitinka bėda, atokiai gyvenantis žmogus suserga, ir iki jo negali privažiuoti medikai, arba numiršta, tuomet ieškoma būdų padėti. Geranoriški šiuo atveju ūkininkai, kurie žiemą prasivalo kelius ir sau, ir kaimynams. Deja, yra ir kita medalio pusė – būtent jų technika labai gadina ir taip prastus žvyrkelius, kai važiuoja į laukus su įvairiais padargais, pakrautomis priekabomis. Didžiulę žalą seniūnijos keliams padarė prieš kelerius metus praūžęs škvalas – tuomet, veždami medieną, sunkiasvoriai vilkikai išmalė duobes, išlaužė dangą, o atsilyginti kaltininkai panorėdavo tik priversti. Beje, legali ar ne, tačiau Užuguosčio krašte veikia keturračių trasa, čia į medžiokles galingais visureigiais važinėja vilniečiai. Jų indėlis į kelių gadinimą irgi nemažas.

Visagaliai skaičiai

Lėšas kelių priežiūrai rajono biudžetas gauna iš Kelių direkcijos. Jos paskirstomos visoms devynioms seniūnijoms. Pasak Prienų rajono savivaldybės Statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vyriausiojo specialisto Juozo Šiugždinio, daugiausiai pinigų skiriama Stakliškių seniūnijos kelių priežiūrai: 2010 metais – šiek tiek daugiau negu 165 tūkstančiai litų, 2011 m. – beveik 206 tūkstančiai litų (su Mokyklos gatvės Stakliškėse asfaltavimu), 2012 m. – beveik 172 tūkstančiai litų (šiemet dar laukiama ir papildomo finansavimo). Šios lėšos duodamos seniūnijai visiems metams: valymui nuo sniego, dangos greideriavimui, remontui, asfaltavimams, pralaidų tiesimams, šienavimams ir t. t. Seniūno rūpestis šiuos pinigus paskirstyti opiausioms vietoms, numatyti, kiek kartų reikės valyti sniegą, kur užtaisyti pralaužas, liūčių išplautus kelius. Tad tas šimtas ar du tūkstančių Stakliškių seniūnijai yra tik menkas lašelis, nes, pasak G. Kaminsko, kasmet keliai vis labiau nusidėvi, jiems sutvarkyti iki normalaus lygio prireiktų visam rajonui skiriamų lėšų. Nes, kaip sakė J. Šiugždinis, vienas kilometras kapitalinio žvyrkelio remonto 2010 metais kainavo apie 40 – 60 tūkstančių litų. Nuo to laiko kainos kilstelėjo maždaug 30 procentų. Tad visai nesunku paskaičiuoti, kiek reikėtų pinigų inventorizuotų seniūnijos kelių sutvarkymui (170 kilometrų), o dar daugiau – nepatekusių į schemą.

Yra ir vilčių

Laimei, vietinės reikšmės kelių schemos – ne Konstitucija, jas papildyti įmanoma gana lengvai. Anot J. Šiugždinio, tą ruoštasi padaryti ir šiemet, bet, keliais milijonais sumažinus savivaldybės biudžetą, to atsisakyta. Kitais metais planuojama papildyti ne tik Stakliškių, bet ir kitų seniūnijų kelių schemas pagal seniūnų nurodymus, o prioritetas bus teikiamas tiems keliams, kuriais važiuoja mokykliniai autobusai, kurie jungia gyvenamąsias vietoves ar veda į ne mažiau nei trijų nuolatinių gyventojų sodybas. Deja, kad ir kelių kilometrų ilgio, bet į vieną sodybą vingiuojantis keliukas į sąrašus nebus traukiamas, o tokių Stakliškių seniūnijoje gana daug. Pasak J. Šiugždinio, šio krašto specifika – kalvotos, šaltiniuotos vietovės, dideli plotai ir retai išsibarstę vienkiemiai, tad į kiekvieną jų nutiesti padorų kelią – neįmanoma.

Nieko labai paguodžiančio, deja, negalima pranešti tiems Užuguosčio krašto gyventojams, kurie su didelėmis viltimis ir vėl dėjo parašus į peticiją dėl kelių. Vis krizė, vis biudžeto lėšų stoka, vis laukti ir laukti… Bet ar sulauks to žadamo šviesaus rytojaus į aštuntą, devintą dešimtį kopiantys senoliai? Jų problemos išsispręs savaime – nėra žmogaus, nėra ir rūpesčių dėl jo.

Taip pat skaitykite

1 komentaras

  1. Prabudo seniunas

    O tai smagu – seniunas prabudo ir apsigraibe, kad i schema ne visi seniunijos keliai papuole! O tai kas kitas, jei ne seniunas ir turejo suziuret, suderint visus seniunijos kelius, kad jie butu itraukti. A?! Kur tuo metu lindejo seniunas??? Taryba patvirtino jai pateikta schema, ne tarybos nariai ja paise! Labai gerai seniunui stebetis, kai niekas nereikalauja asmenines atsakomybes, o administracijos direktorius apie asmenine atsakomybe prabils tik patekes i seima (taip giriasi savo reklamose). Ka veike seniunas nuo 2010 metu, kodel neteike keliu patikslinimo, jei jau tada pramiegojo?