Alytuje – Metų scenos įvykiu pripažintas spektaklis

Ar kada nors esate atsidūrę tokioje situacijoje: jau valandą sėdite teatre, priešais jus – šokėjai, neva bandantys atskleisti jo prasmę, o jūsų mintyse skamba vienintelis klausimas: kas čia vyksta?! Jei taip, spektaklis „CONTEMPORARY?“ – tikrai jums. Tikriausiai pirmą kartą Lietuvos scenoje trys žinomi aktoriai ir šokėjai Agnė Ramanauskaitė, Paulius Tamolė ir Mantas Stabačinskas su ironija pažvelgė į iki šiol nenagrinėtą šiuolaikinio šokio kūrimo temą. Iš ko susideda modernus spektaklis ir kokių daiktų jame reikia, kad žiūrovai suprastų? Sostinės Menų spaustuvė lapkričio 22 d. 17 val., kviečia į (ne)labai spektaklio „CONTEMPORARY?“ premjerą Alytuje.

Šis netradicinis gerai žinomų aktorių ir šokėjų darbas – nuo pirmųjų pasirodymų sulaukė palankių kritikų vertinimų ir neoficialiai buvo vadinamas vienu mėgstamiausių jų renginiu. Ironiškas spektaklis apie kūrėjų kasdienybę, šiuolaikinio meno nesuprantančius žiūrovus ir besikankinančius menininkus – tai ne tik geros nuotaikos, bet ir tikslių šokio judesių bei nuoširdžių aktorių prisipažinimų derinys. Spektaklyje vaidinantis M. Stabačinskas teatro apdovanojimuose buvo pripažintas geriausiu 2013 metų šokėju, na o pats spektaklis, kuriame be užuolankų buvo kalbama apie apdovanojimų svarbą – pats prisiprašė Metų scenos įvykio titulo.

Spektaklis, sukurtas sostinės Menų spaustuvėje, tapo vienu daugiausiai gastroliuojančių Lietuvos šiuolaikinio šokio spektaklių, kuris jau pasirodė Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Azerbaidžiano, Latvijos ir kt. šalių scenose.

Pradžioje A. Ramanauskaitė, M. Stabačinskas ir P. Tamolė buvo užsibrėžę tikslą peržvelgti visą Lietuvos šiuolaikinio šokio istoriją, tačiau repeticijų metu nusprendė, jog verta ne tik sugrąžinti jau sukurtus spektaklius, bet visų pirma – dekonstruoti patį kūrybos procesą. Svarbu ir tai, jog pagrindine medžiaga kūrybai šokėjai pasirinko asmeninę patirtį, sukauptą iš nemenko skaičiaus darbų su įvairiais lietuvių ir užsienio choreografais. Jie ne tik atkuria savo baigiamojo darbo choreografiją, bet ir cituoja šokio pasaulyje klišėmis tapusius judesius, posakius ir net aprangos detales.

 

 

 Apie spektaklį kalbame su vienu idėjos autorių ir atlikėju Mantu Stabačinsku.

 Spektaklis „Contemporary?“, kuriame idėjas kūrėte trise, kartu su Agne Ramanauskaite ir Pauliumi Tamole. Kaip sekėsi tuomet, kai ėmėtės gan rizikingos užduoties – su ironija pažvelgti į šiuolaikinio meno kūrimo užkulisius?

– Kurdami žinojome – arba sudegsime arba išplauksime. Tačiau nesitikėjome tokios sėkmės.

 Kada pajutote, kad sukūrėte tai, kas vėliau buvo pavadinta Metų scenos įvykiu?

– Jau po pirmų keleto pasirodymų, kai prie mūsų ėjo scenos kolegos iš kurių spektaklyje nepiktai pasišaipoma, ir gyrė mus. Kai kurie atrado save, nors kurdami net negalvojome apie tai. O pavyzdžiui šokėja Loreta Juodkaitė, kurios garsųjį sukinį atkartoju scenoje, suprato ironiją ir net atkreipė dėmesį, kad scenoje sukuosi ne į tą pusę į kurią ji! Tad džiaugiamės, kad beveik niekas neįsižeidė, suprato, kad Lietuviškoje scenoje jau reikėjo tokio darbo, kuris būtų ne tik ironiškas, bet ir atviras – parodytų ir kūrėjų kasdienybę bei skaudulius. Tačiau su geros ironijos prieskoniu, lengviau ir patiems į tai žvelgti.

Spektaklyje visi trys kalbate apie tai, kas jums yra šokis. Taigi, kas tau yra šokis?

– Atsakymui tinka eilutės iš spektaklio – šokis yra mano gyvenimas. Iš tiesų šokis yra labai daug. Į jį sudedi kiekvieną savo gyvenimo dalelę. Tai yra ir darbas, ir nelengvas darbas: būna, kad skauda, kad negali, kad tingi, bet ir be to šokio niekaip negali.

 Ir kai tiek jėgų ir darbo įdedi, tuomet ateina diena, kai tai būna įvertinta. Vėl gi spektaklyje kalbate apie apdovanojimus ir įvertinimus, ar tai yra svarbu?

– Kad ir kaip kas besakytų – apdovanojimas yra svarbu! Auksinis scenos kryžius vis tik pakeitė gyvenimą. Nors rodos dirbi taip kaip dirbęs, tačiau staiga tave pradeda vertinti, pasidarai visiems reikalingas. Kartu atsiranda ir pasitikėjimas, kad tai ką darai, kuriuo keliu eini – tai teisingas pasirinkimas.

 Kodėl žiūrovai turėtų ateiti į (ne)labai spektaklį „CONTEMPORARY?“ ?

-Iš tiesų, negalima spręsti, ar tau patinka šiuolaikinis šokis, jeigu esi matęs vos 3 – 4 šokio spektaklius. Šokio spektakliai tokie įvairūs: gali būti linksmi ir liūdni, gilūs ir nenuspėjami, tad kuo daugiau pamatai tuo geriau gali spręsti ar tau jie patinka, ar ne. Na, o jeigu manai, kad nepatinka – tuomet būtina pamatyti „Contemporary?“, kuris yra tarsi reabilitacijos seansas visiems tiems, kas bijo šiuolaikinių menų.

 

 „Contemporay?“ – lapkričio 22 d., 17 val.

Alytaus miesto teatre – festivalyje „Tegyvuoja komedija“

Idėjos autoriai ir atlikėjai: Agnė Ramanauskaitė, Paulius Tamolė ir Mantas Stabačinskas.

Taip pat skaitykite