•  

     

     

     

     

Algimantas Barzdžius. Šokio galia parodoje „IšŠok“

ab_chA80Y6990

Vilija Čiapaitė

Šokio meno meka

Kauno choreografijos mokykla – gilias tradicijas turinti ugdymo įstaiga, skirta itin gabiems šokiui vaikams. Mokykloje jie mokosi klasikinio, šiuolaikinio, pasaulio tautų ir istorinio šokio atlikimo meistrystės. Būtent šios mokyklos auklėtiniai šoka Kauno valstybiniame muzikiniame teatre, Kauno šokio teatre „Aura“, Klaipėdos valstybiniame teatre, Anželikos Cholinos šokio teatre ir kitose Lietuvos bei užsienio šokio trupėse. Tai puikus įvertinimas!

ab_chA80Y6778

Choreografijos mokyklai nuo 2000 metų vadovauja Lina Navardauskienė, buvusi ilgametė Kauno šokio teatro „Aura“ solistė. Mokykloje dirba 20 mokytojų, o šokio meno paslapčių mokosi apie 400 jaunųjų šokėjų. Beje, dauguma mokytojų dirba nuo mokyklos įsteigimo dienos.

Mokykla rengia koncertines programas, šokio spektaklius bei projektus visuomenei, bendradarbiauja su įvairiomis meno institucijomis: Kauno šokio teatru „Aura“, Kauno valstybiniu muzikiniu teatru, Kauno valstybiniu lėlių teatru, Nacionaline M. K. Čiurlionio meno mokykla ir kt. Kauno choreografijos mokyklos mokiniai yra daugkartiniai tarptautinių ir respublikinių konkursų nugalėtojai bei laureatai.

Šiemet Kauno choreografijos mokykla švenčia jubiliejų – veiklos dvidešimtmetį.

Algimantas Bardžius/Alfredo Pliadžio FOTO

Algimantas Bardžius/Alfredo Pliadžio FOTO

Dėl koronaviruso pandemijos mokykla nenori rizikuoti savo auklėtinių, jų tėvų ir pedagogų sveikata, todėl nusprendė šią sukaktį pažymėti neįprastai – ne jaunųjų šokėjų pasirodymu, o kartu su fotomenininku Algimantu Barzdžiumi surengti ypatingą fotografijų parodą. Joje – nestandartinės, netikėtos Choreografijos mokyklos pedagogų fotografijos viešosiose erdvėse ir gerai atpažįstamose Kauno vietose.

Parodoje planuojama eksponuoti iš viso 38 nuotraukas, įskaitant anonsines.

Apie parodą IšŠok

Gyvenime mes visi buvome vaikais, kuomet buvo beribis noras šėlioti, išgauti nenuspėjamus judesius, kurie neretai glumindavo ne tik tėvus, bet ir aplinkinius. Tačiau visuomet tai buvo nurašoma į nenuoramos vaikystės puslapius. Tačiau, ar mes, suaugusieji, galime tapti vaikais, kurie taip pat gali daryti tai, kas nevaržo paprastų tikslų – stebinti, džiuginti, išsilaisvinti iš griežtų pančių.

Tas akimirkas, kai suaugusiųjų „nuklydimai“ susijungė į visumą – į gyvenimiškus pasaulio malonumus, užfiksavo fotografas Algimantas Bazdžius. Būtent jo darbai mane sugundė, sužavėjo, pakerėjo… Jo fotografijos – tai tų sustabdytų akimirkų atvaizdai, vedantys naujų minčių ir pasąmonės keliu.

Kiekviena fotografija mums suteikia akimirkos pliūpsnį, kuris verčia susivokti, kad nieko nėra neįmanomo, viskas gali teikti džiaugsmą, nepriklausomai, ar Covid-19 pandemija lipa ant kulnų. Taigi kiekviena sustabdyta akimirka kalba sava kalba…

Beje, ruošiant parodą pakalbinau jos autorių, kuris paminėjo, jog sesijose dalyvavo 12 mokytojų. Jiems buvo pasiūlyta pasirodyti trijose erdvėse ir su skirtinga apranga. Taigi sesija įvyko! O kad dvylika mokytojų sugebėjo nustebinti – gražus stebuklas, kuris šauniai derėjo prie visko. O aš papasakosiu apie tai… Įsiklausykite!

Pasakojimas „Dvylika“

algirdasA80Y0709

Vienoje fotografijoje sustabdytos akimirkos poza – vyras – suteikia pagrindą žiniai, jog Kauno choreografijos mokykla laukia tų, kurie supranta, kad teks paprakaituoti, suvokimui, jog esi ne paprastas vaikas, o tas, kurio judesio ir meilės šokiui šaknys būtent čia, mokykloje. Stebėtoju gali būti kiekvienas, o energija turi būti pasiimta iš aukščiau. Štai čia ir yra visa ko pradžia…

ab_chA80Y0824

O ką pasakytumėte, jei vaikiškai paiškylautume po Kauno fontanų baseinus? Juk žvejoti svajones ir nustebti, kokias galime ištraukti – nenusakomas jausmas!

ab_chA80Y0951

O ką kalbėti apie nuotykius degalinėje? Tikrai taip elgiamės, kai norime nustumti šalin nostalgiją ir pasijusti dideliu vaiku. Būtent tai „veža“ ir suteikia visai dienai pozityvių emocijų.

aA80Y7423

Raudona spalva, sukurianti ugnies šokio ritmą, priverčia aiktelėti, nes ji neatsiejama nuo autoserviso darbuotojo, kuriam tai atrodo kaip maža vaikiška šėlionė! Tai gyvenimiška išdaiga, kurios dalyviu tampa ir žmogus, kuriam rūpi tik sunkus darbas, tačiau jame galima atrasti ir romantikos trupinių.

ab_chA80Y0497

Och, ta pandemija… Tačiau mes suvokiame, jog jos buvimas – ne tik tamsa, o žvelgiant atidžiau yra matoma šviesa tunelio gale, kurią galima pasiekti nenumaldomu šokio ritmu, judesio koordinacija. Ir taip bus, taip sako judesys, rodantis, kad tai laikina ir įveikiama!

ab_chA80Y3265

Ruduo. Pats romantiškiausias ir gražiausias metų laikas, kuomet pavirsti tyliai krentančiu lapu, o gal mintyse ir tampi juo? Nors už nugaros tvyro pilka spalva, jos niūrumą nuspalvina gyvo lapo, kuriuo esi pavirtęs, šuolis!

ab_chA80Y0381

Medžių ir dangaus suokalbio vedami nuskrendame į pasakų šalį, kur spalvingai nusiteikusiame fone skrenda energija, persipildžiusi juodu rūbu ir beveik tokios spalvos plaukų magija, kuri taip ir lieka ore tvyroti it magiškas paukštis.

lpA80Y2892

Ne visi langus mato vien tik stačiakampius ar kvadratinius. Minties blyksnis ir tyrumas suapvalintame lange, nuplėšus dangaus rūką, mus neša į aukštumas… Ir trapu, o kartu taip stipru, jog norisi sustingti ir pajusti galią minties, skleidžiančios rate.

jurateA80Y5607

Šokėjos šuolis, kaip dangun neriančių kirų ar žuvėdrų, sparnuose nešančių žinią, jog galima pasiekti aukštumas minties tyrumu! Tai šokio akimirka, drąsiai besivaržanti su dangaus laiveliais – paukščiais.

ab_chA80Y1362

Och, tas neklaužada ruduo! Nors nušienautuose laukuose ridinėjasi šieno rulonai, tačiau ir čia jaučiama vaikiška charizma, persikėlusi į suaugusią moterį, kurios judesiai primena tai, kas ilgą laiką buvo „užrakinta“ viduje.

ab_chA80Y7937

Virš galvos skrendantis dronas primena, jog ne kiekvienam skirta skristi, nors ir turi sparnus…

ab_chA80Y1795

O kartais norisi tapti rudens vėjo nuplėštu lapu! Skristi ir ant tilto žaisti su vėju slėpynių. Tačiau, argi galima rungtyniauti su vėju? Galima, nes būtent jis pavyduliauja išsitaršiusių plaukų, išskleistos it burė šilkinės skarelės. Šioje rungtyje nugalėtojų ir pralaimėjusių nėra!

O kaip gali išreikšti džiugesio akimirkas rudenine drėgme alsuojančioje aplinkoje? Šuoliu ir traukos dėsniu, kurie susiję, kaip žmogiškosios silpnybės.

ab_chA80Y1929

O kad pajusti akimirkos blyksnį vienu alsavimu? Tereikia pasitikėti tuo, kuris tave pakelia ir mintimis nusviedžia į aukštybes, o grindinys, nuplautas lietaus ašaromis, atspindi atšvaitus visai kitomis spalvomis.

ab_chA80Y1861

Siuvėjai, siuvančiai rūbus, šis pasirodymams sužavėjo. Ji visada jaučia suaugusiųjų vaikiškas aistras. Ji nesistebi, ji tikisi, jog vieną dieną atsitiks taip – jos puošiami žmonės pavirsta vaikais ir būtent taip parodo džiugesio padėką.

ab_chA80Y3391

O Kaunas, pasipuošęs raudonais stogais, sujaukia mintis ir verčia pritūpti ant tilto turėklo, tarsi jaunai mergaitei, laukiančiai mylimojo…

ab_chA80Y3477

Kauno fontanas, trumpam virtęs sidabru trykštančiu šaltiniu, it spektaklyje „Gulbių ežeras“, vienus verčia aptingus žvelgti į reginį, o kitus – įamžinti akimirkos byksnį.

ab_chA80Y3611

Žilagalvis Nemunas it rašytojas, rašantis atsiminimų knygą, ridena eilutėmis bangeles, tačiau kažkam rūpi sustabdyti jų greitą ridenimąsi, kad lėčiau vyktų atsiminimų knygos skaitymas, bet ar tai įmanoma?

ab_chA80Y4359

Ar norėtumėt tapti stebukladariu? Taip, sušuktų ne vienas, tačiau tokių laimingųjų esama vienetai ir tai parodo nušvitęs žvilgsnis, vandens pliūpsniai iš žemės gelmių. Gelmių vanduo apsemia batelius ir priverčia nuoširdžiai nusišypsoti.

ab_chA80Y4676

Pasijusti jaunuoju junga – besąlygiškai beveik visi pritartų. Tačiau pati gražiausia akimirka, kuomet bandoma surikiuoti visus laivelius tvarkingon eilėn, kad ne tik gamtoje, bet ir prieplaukoje būtų tvarka.

ab_chA80Y4754

Dažnai kyla klausimas, ar nebuvo noro paišdykauti autobuse? Buvo, atsakytų ne vienas. Tad šiuo malonumu galima pasidžiaugti! Tai tarsi antras kvėpavimas, antras šansas, kurį išnaudoti tiesiog būtina! Ir keleivių vietose sėdi nematomi žiūrovai, kurie verčia tapti trečiuoju stebėtoju.

ab_chA80Y7317

Troleibuse keleiviams pažyra geros nuotaikos kibirkštys, nes gyvenimo monotonija juos slegia, o čia išdykaujanti ir gerą nuotaiką dalijanti mergina! Tikras stebuklas!

ab_chA80Y5239

Senieji Kauno gatvės labirintai. Juose tiek energetikos, jog norisi žengti dideliais žingsniais ir mėgautis akimirka, kuri tave nesustabdomai veikia, neša tolyn, kad suspėtum su laiku.

ab_chA80Y5780

Gėlės ir ilgi laiptai! Niūrių veidų, matančių tik savo pasaulį, žmonių būryje verčia susivokti, kad gyvenimas yra gražus!

ab_chA80Y6174

Baletas, puantai ir jausmas, jog šokėja nuo scenos magiškai buvo nukelta ant perėjos. Ne, ji nesustojo, ji šoko savo šokį, nes tai magijos dalis!

ab_chA80Y8694

Džiaugtis, būti laiminga, svaigti nuo pasakiško laisvės pojūčio ir žengti juodo asfalto kilimu suvokiant, kad gyvenime nėra lengvai pasiekiamų tikslų. Juos reikia užsitarnauti, užsidirbti, kad būtum tokia, kokia esi šioje akimirkoje…

ab_chA80Y9877

Pilki ir raudoni Kauno bokštų ir namų stogai. Jūsų dėka esame tokie, kokie esame. Mes patys kuriame, statome, gyvename gyvenimus, kurie kaskart žavi, stebina kitus. Ir čia gyvenimo dalis, kuria reikia mėgautis, skanauti…

ab_ch80Y2871

Kai suaugusieji tampa vaikais, jų judėjimo harmonija jiems patiems tampa protu nesuvokiamu vaikišku stebuklu. Belieka tik stebėtis, kad žingsnis į aukštumas – čia pat, prie durų, vedančių į stebuklų šalį – šokių ritmą. Vaikams – tai akimirkos džiaugsmas, vedantis į gyvenimiško pasirinkimo kelią.

albinaA80Y8551

O ar gali būti mieliau, kai klasika ir baletas verčia nulenkti galvą prieš moterį, nukelti galvos apdangalą, ištiesti ranką, kaip pagarbos ženklą. Nepastabus nepastebės, bet apdaras ir puantai išduoda, jog pagarba moteriai ir jos kuriamai atmosferai suteikia žavesio ir paslaptingumo.

ab_chA80Y3825

O Kauno senamiestis… išplaukiantys bokštai ir tvoros tinklas atremia visa, kas norėtų sustabdyti vaikiškas, o gal suaugusias emocijas, kviečiančias nesustoti ir žengti nežinomybės link. Šuoliu tarsi sujungia dvi pasaulio puses ir leidžia nušvisti minties tyrumui, kad viskas – tai tik vaizduotės vaisius…

ab_chA80Y8576

Tačiau pati vinis – šokio ekspresija, sukėlusi viesulą kabinete, kur turėtų tvyroti susikaupimas ir ramybė, kuris pakelia popieriaus lapus ir neša akimirkoje, kuomet gali pajusti gūsius, darančius betvarkę ne tik gyvenimuose, bet ir ten, kur jos neturėtų būti!

ab_chA80Y6370

„Sustok, akimirka!“, nes vaikiškas suaugusiųjų šėlsmas nukelia ant kelio, kur sustabdoma akimirka tam, kad susivoktume, kad viskas įmanoma, viskas pasiekiama! Tai suvokiama, bet kartu ir veda į minties kelią, jog sustoti galima, bet kartu galima ir sustabdyti.

O kas toliau? Gyvenimo sūkuriai mus suveda, išskiria ir vėl suveda… Gyveni tam, kad duotum, bet kartu, kad ir paimtum.

Taigi nemažai iššūkių sulaukęs darbas privertė ne vieną džiaugtis, stebėtis, nusišypsoti. O tokie iššūkiai Algimantui B., kaip profesionaliam fotografui ypač patinka. Beje, su Lina Navardauskiene siejusi draugystė apie 20 metų taip pat turėjo savotiškos draugystės kibirkšties, kuri įsiliepsnojo ir užsidegė plačiai šviesdama.

Beje, didelio palaikymo ir neįkainuojamos pagalbos, kaip sakė parodos autorius, sulaukė iš Kauno Choreografijos mokyklos.

Parodos rėmėjai: Perlas Energija, Kauno technikos profesinio mokymo centras. Parodos draugai: Promaksa – naujos istorijos pradžiai, Kautra, Autotoja, Šokoladinė ALI, Kauno AVPK Kelių policijos valdybos Kelių patrulių kuopa, Simonas Ginevičius.

Planuojama, kad paroda „IšŠok“ Kauno autobusų stotyje bus eksponuojama iki gruodžio 10 d., o po to iškeliaus į kitus Lietuvos miestus. Tad tereikia tikėtis, jog ji atkeliaus ir į Prienus.

 

Algimanto Bardžiaus nuotraukos

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti