A. Verygai nepavyko perimti rajoninių ligoninių valdymo, bet kova dėl jų išsaugojimo dar nebaigta 

143

Jonas Kavaliauskas

Lietuvos žmonės, suteikdami LVŽS mandatą formuoti Seimo daugumą, o kartu ir Vyriausybę, padarė sau meškos paslaugą. Ypač šalies gyventojams stengiasi pakenkti Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga su savo komanda. Tapęs ministru jau nuo pirmųjų žingsnių jis sugalvojo planą, kaip paversti rajonines ligonines slaugos centrais ir priversti regionų žmones dėl aktyvaus gydymo paslaugų belstis į didžiųjų miestų  monstriškas medicinines įstaigas – klinikas. A. Veryga surado gerą priežastį tokioms permainoms atlikti – gydymo kokybė. Jo manymu, rajoninėse ligoninėse žmonės negali gauti tinkamų paslaugų, tik vietą sulaukti išėjimo į geresnį pasaulį.

Naujienų portalas ne vieną kartą rašė, jog bandymas iš rajoninių ligonių išguiti aktyvaus gydymo paslaugas rimtai pablogins gyventojų galimybes gauti laiku medicininę pagalbą. Būtent tokio likimo gali sulaukti ir mūsų krašto žmonės, jei Prienų ligoninė praras galimybę teikti aktyvaus gydymo paslaugas.

Prienų ligoninė jau pergyveno vieną sveikatos įstaigų tinklo pertvarką, po kurios prarado akušerinį ir stacionarųjį chirurginį skyrius. Nors ligoninei pavyko išsaugoti Reanimacijos skyrių, bet ministerijos valdininkai nutarė, jog jie finansuos tik paslaugą 1.2 iš šiuolaikinėje reanimacijoje galimų atlikti paslaugų visumos. Kodėl? Į šį klausimą iki šiol atsakymo nėra.

Dar Jurui Poželai buvus sveikatos apsaugos ministru šis klausimas buvo iškeltas pačiame aukščiausiame lygyje, bet, matyt, užstrigo ministerijos koridoriuose.

O dabar A. Verygos vadovaujama Sveikatos apsaugos ministerija nutarė, jog rajono žmonės neverti gauti aukštos kvalifikacijos medicininės pagalbos vietoje. O tam, kad lengviau būtų kontroliuoti rajoninių ligoninių numarinimo procesą, jis panoro iš savivaldybių perimti jų valdymą, o vėliau buvo pažadėjęs imtis ligoninių tinklo pertvarkos.

Tiesa, pirmieji žingsniai, kurie parodė, į kurią pusę suks naujieji Sveikatos apsaugos ministerijos vedliai, buvo paprastesni – investicijų atitraukimas nuo kaimo sveikatos priežiūros įstaigų. Ministerija nurėžė sutartas investicijas  Jiezno PSPC, nes jau buvusi ministro pavaduotoja Gintarė Šakalytė nutarė, jog tokiam miestui kaip Jieznas nereikia šiuolaikiškų patalpų nei slaugai, nei pirminei sveikatos priežiūrai.

Sausio 12 d. A. Veryga su savo komanda vėl atėjo į Seimą ir pristatė Sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarkos projektą, nors ne vieną kartą teigė, jog šį projektą teiks pavasarį. Atėjo ir išėjo nieko nepešęs, nes „valstiečių“ partneriai koalicijoje „socialdarbiečiai“ nepalaikė tokio sumanymo. Dauguma LSDD frakcijos narių (seniūnas Andrius Palionis) nebalsavo už pateiktą projektą. Mūsų krašte į Seimą išrinktas A. Palionis dar prieš balsavimą buvo sakęs, jog frakcija nepalaikys tokių „valstiečių“ užmojų. Jo manymu, rimti sprendimai be diskusijų su visuomene ir ligoninių bendruomenėmis nedaromi ir „pirmiausia turi būti naudingi visuomenei“.

Gruodžio mėnesį Prienų ligoninėje įvyko visų Prienų rajono sveikatos įstaigų, savivaldybės vadovų susirinkimas, kuriame taip pat dalyvavo Seimo narys Andrius Palionis ir Birštono savivaldybės mero pavaduotojas Vytas Kederys. Susitikimo metu buvo paviešinta, jog Prienų ligoninė dirba pelningai, atlieka daug aktyvaus gydymo paslaugų, aptarnauja Birštono ir Prienų rajono savivaldybių gyventojus, taip pat yra sudariusi sutartis su visomis Birštono sanatorijomis ir viešbučiais dėl aktyvaus gydymo paslaugų suteikimo. Seimo narys A. Palionis pažymėjo, jog ligoninės ir ministerijos pateikta statistika skiriasi ir susidaro įspūdis, jog ja bandoma manipuliuoti. Buvo išsakytas nerimas, kad po Seime priimtų sprendimų Prienų ligoninė negalės teikti aktyvaus gydymo paslaugų. Savo nuomonę apie ligoninės likimą išsakė Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas ir Birštono savivaldybės mero pavaduotojas Vytas Kederys. Anot jų, būtina siekti, kad Prienų ligoninėje išliktų esamos paslaugos. Susitikimo metu buvo nutarta paruošti rezoliuciją, kurioje būtų išdėstyti argumentai, kodėl Prienų ligoninėje turėtų likti aktyvaus gydymo paslaugos.

Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Visockas ir Prienų rajono Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Rita Keturakienė teigė, jog nerimauti nėra dėl ko, nes Seime dar nepriimti jokie sprendimai, ir kaitinti situacijos dėl Prienų ligoninės uždarymo neverta.

Prienų ligoninės direktorė Jūratė Milaknienė suteikė informaciją, jog susitikimo rezoliucijos tekstas yra ruošiamas ir greitu laiku bus paviešintas.

Nors A. Veryga žadėjo, kad su šiuo Seimu daugiau nekovos, tai nereiškia, jog jis atsisakė savo sumanymo, todėl kova dėl Prienų ligoninės statuso dar nebaigta.

 

Taip pat skaitykite

2 komentarai

  1. mintis

    Įdomi Verygos atstovų Prienuose Valstiečių ir žaliųjų partijos kandidatų E. Visocko, J. Viliono, R. Keturakienės pozicija ligoninę ruošiasi uždaryti, o jie sako nereikia kaitinti situacijos dėl Prienų ligoninės uždarymo“

  2. padėka

    Dėkojame LR Seimo nariui Andriui Palioniui ir jo komandai už ryžtingus sprendimus išsaugant Prienų ligoninę