A. Sakalauskas: „Jei mūsų genuose nebūtų užprogramuota, kuo turime būti, – mes būtume niekas!”

IMGP7400

Vilija Čiapaitė

Šeštadienio pavakarę Prienų kultūros ir laisvalaikio centras šurmuliavo nuo svečių, prieniškių, jubiliato draugų, mokinių gausos. Diena ypatinga, nes būtent 60-jo gimtadienio išvakarėse į monumentaliąją parodą pakvietė šalyje, Prienuose ir užsienyje žinomas tautodailininkas, medžio skulptorius Algimantas Sakalauskas. Gyvenimas taip suvedė, jog prieš dvidešimtį metų rašiau apie šio žmogaus darbus, jo meilę medžiui, mokėjimą jį prikelti, prakalbinti. Tuomet, glostydama koplytstulpį, aš džiūgavau, kad Lietuvoje yra žmogus, gebantis „atgaivinti” nupjautą medį ir pasidalinti savo darbo įgūdžiais su jaunimu.

Per tuos metus nuo mūsų pažinties Algimantas Sakalauskas į gyvenimą išleido gausų būrį mokinių, kurie tęsia išmoktas pamokas, jas šlifuoja, tobulina ne tik šalyje, bet ir už jos ribų.

Visų darbų, prie kurių triūsė Algimantas, nesuminėsi. Jų gausa didžiulė, jie puikiai įsilieję į kraštovaizdžius, tačiau nebylia kalba bando rasti sąlyčio taškus su kiekvienu, kuris prieina, mintimis bando pakalbinti medį, įgavusį kitokį pavidalą, bet su įkvėpta gyvybe. Tai nuostabus jausmas, kai ta nebylaus pokalbio gija išlieka ir ją širdyje nešiojiesi ilgai…

Skulptoriui žinomi visi medžiai, nes jie yra jo minčių, vaizdinių, svajonių pildytojai.

Beje, A. Sakalauskas niekada savo kūrinių nepritvirtins bet kur ir bet kaip. Jis kruopščiai parenka vietą, pusę, į kurią turi žvelgti skulptūra, koplytstulpis. Tai didžiulio darbo su energetika, pagoniškuoju tikėjimu ir Aukščiausiojo įkvėpimu pasekmė…

Apie jubiliatą

Algimantas Sakalauskas gimė 1958 m. rugsėjo 22 d. Vilkaviškio r., Dailučių kaime. Nuo 1991 metų Tautodailės asociacijos, nuo 1998 metų asociacijos „Norde Lietuva“ narys, drožybos centro „Meninė drožyba” direktorius. Jis yra daugelio žinomų skulptūrų, paminklų, kryžių, koplytstulpių, bažnyčių bei koplyčių interjerų autorius. Jo sukurtų lauko paminklų aukštis gana įspūdingas – nuo 1,5 m iki 13,5 m. Nuo pirmosios asmeninės parodos 1986 m. Prienuose A. Sakalauskas aktyviai dalyvauja medžio drožėjų ir skulptorių stovyklose, simpoziumuose, asmeninėse ir grupinėse parodose Lietuvoje ir kitose šalyse.

Naršydama internete atradau Algimanto pasakytus žodžius: „Gamtoje nėra tuštumos, visur esti kažkas. Žiūriu, įsiklausau ir regiu, kaip šypsosi visata kūrybos gėrio ir grožio pilna”. Jie mane sujaudino ir privertė susimąstyti… Juk tikrai – gamtoje nėra tuštumos.

Ir dar, A. Sakalauskas įsitikinęs, jog „Jei mūsų genuose nebūtų užprogramuota kuo turime būti – mes būtume niekas!”

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti