17-mečių pasaulio čempionatas – egzaminas lietuvių svajonei apie pasaulio vyrų pirmenybes

2012-U17logo2.jpgŠią vasarą krepšinio virusas siaus ne tik už Atlanto, kur Lietuvos vyrų rinktinė kovos dėl kelialapio į Londono olimpines žaidynes, bet ir mūsų šalyje. Jau penktadienį Kaune prasideda pirmasis iš trijų mūsų šalies šią vasarą rengiamų krepšinio čempionatų – pasaulio septyniolikmečių pirmenybės.

Vos antrą kartą FIBA rengiamo čempionato rungtynės bus žaidžiamos didžiausioje šalyje Kauno „Žalgirio“ arenoje, o Pauliaus Juodžio treniruojami Lietuvos septyniolikmečiai sieks pradžiuginti gerbėjus pergalėmis.

Birželio 29 – liepos 8 dienomis vyksiančiame čempionate dalyvaus 12 šalių rinktinės: Lietuvos, Argentinos, Australijos, Čekijos, Egipto, Ispanijos, JAV, Kanados, Kinijos, Korėjos, Kroatijos ir Prancūzijos. Mūsų komanda dėl kelialapio į ketvirtfinalį kovos B grupėje su argentiniečiais, kanadiečiais, kroatais, korėjiečiais ir ispanais.

Pirmąsias rungtynes penktadienį 18 val. 35 min. Mūsiškiai žais su Ispanijos komanda. Vėliau visi Lietuvos rinktinės mačai prasidės 18 val. 10 min. Visas Lietuvos rinktinės rungtynes tiesiogiai transliuos „Lietuvos ryto“ televizija.

Pirmasis pasaulio čempionatas Lietuvoje

Lietuvos krepšinio federacijos ir pasaulio čempionato vykdomasis direktorius Paulius Motiejūnas džiaugiasi, kad mūsų šalis sulaukia vis didesnio FIBA ir viliasi, kad pasaulio jaunių pirmenybės taps pirmuoju žingsniu siekiant teisės Lietuvoje surengti planetos vyrų čempionatą.

– Pauliau, penktadienį startuoja pasaulio jaunių vaikinų čempionatas. Kuo jis bus ypatingas?

– Ši vasara ypatinga tuo, kad Lietuvos krepšinio federacija rengs net trejas jaunimo pirmenybes. Pasaulio septyniolikmečių čempionatas pirmasis Lietuvą užkrės krepšinio virusu. FIBA septyniolikmečių planetos pirmenybes pradėjo rengti vos prieš dvejus metus, o mes gavome teisę surengti antrąjį čempionatą. Tai bus pirmasis pasaulio krepšinio čempionatas Lietuvoje, todėl labai didžiuojamės galėdami jį priimti.

– Ar Europos ir pasaulio čempionatų rengimas labai skiriasi?

– Jie skiriasi iš esmės. Europos čempionuose dalyvauja 16 komandų, o pasaulio – 12. Šiek tiek skiriasi ir FIBA reikalavimai rengėjams. Pasaulio čempionatas yra įdomesnis ir žiūrovams. Jie gali išvysti kitų žemynų atstovus, kitokio stiliaus krepšinį. Į Kauną atvyks daug Europos aistruoliams nematytų komandų, su kuriomis varžytis įdomiau ir patiems krepšininkams.

– Viena pagrindinių čempionato favoričių – JAV rinktinė?

– Aišku, amerikiečiai turi savo privalumų – jie atletiški, tvirtesni fiziškai ir žaidžia greitesnį krepšinį. Jų stilius skiriasi nuo kitų čempionate dalyvausiančių komandų, tačiau manau, kad šiame jaunimo čempionate nėra aiškaus favorito. Nugalėti gali bet kuri komanda.

Žinoma, JAV rinktinę bet kuriame krepšinio čempionate galima laikyti favorite, tačiau sakyti, kad ji nenugalima – negalime. Prisiminkite pernai Latvijoje vykusį pasaulio 19-mečių čempionatą. JAV rinktinė užėmė tik penktąją vietą, nors turėjo keletą žaidėjų, kuriems šių metų NBA naujokų biržoje prognozuojamos vietos pirmajame penkioliktuke. Jaunimo čempionatuose labai daug priklauso nuo krepšininkų kovingumo ir noro nugalėti. Gerai pasirodyti gali visos komandos.

– Ar JAV rinktinėje bei kitose komandos žiūrovai išvys ateities NBA žvaigždžių?

– Septyniolikmečiams praverti NBA duris dar per anksti, tačiau beveik visos komandos turi savo lyderius, kurie vieną dieną gali atsidurti NBA. Kalbant apie JAV rinktinę, kartu su ja į Lietuvą atvyks geriausias praėjusių metų JAV jaunasis žaidėjas Jabari Parkeris. Daugelis ekspertų jam prognozuoja pirmąjį NBA naujokų biržos šaukimą po keleto metų. Lietuvos rinktinėje tokių asmenybių, koks pernai buvo Jonas Valančiūnas, neturime, tačiau ji yra stipri kaip komanda.

– Jaunimo čempionatus dažnai stebi gausios krepšinio agentų bei NBA skautų grupės. Ar daug jų sulauksime Kaune?

– Žinoma. Į Kauną atvyks patys geriausi viso pasaulio jaunieji krepšininkai, todėl skautų dėmesys bus didesnis nei per Europos čempionatus. Išvysti geriausius europiečius jie turi ir daugiau progų: kiekvieną vasarą yra rengiami trijų amžiaus grupių Europos čempionatai, taip pat vyksta Eurolygos jaunimo komandų turnyrai, įvairios perspektyviausių talentų stovyklos… Tuo tarpu išvysti geriausius žaidėjus iš Afrikos ar Azijos daug progų nėra. Pasaulio čempionate agentai turi puikią progą įvertinti savo stebimų krepšininkų galimybes, nes jie kovoja ne savo lygmenyje, o su pačiais geriausiais. Be to, skautams iš JAV labai įdomu pamatyti, kaip jų šalies krepšininkai atrodo žaisdami kitoje aplinkoje.

Stiprybė – vienybė

– Ko Lietuvos krepšinio federacija šiame čempionate tikisi iš mūsų šalies rinktinės?

– LKF Vykdomojo komiteto posėdyje šiai komandai buvo iškeltas tikslas patekti į stipriausiųjų penketuką. Šiemet surinkome gerą septyniolikmečių komandą, ji turi puikius trenerius ir stengiasi tiek per rungtynes, tiek per treniruotes.

Aš tikiuosi išvysti gero lygio krepšinį. Stebėti jaunimo turnyrus yra labai smagu, nes šio amžiaus krepšininkai dar neturi pasirašę didelių kontraktų, stengiasi iš visos širdies ir aikštėje žaidžia dėl komandos, o ne galvoja apie savo minutes. Paskutinėse kontrolinėse rungtynėse mūsų septyniolikmečiai žaidė kaip kumštis ir palaikydami vienas kitą nugalėjo Europos vicečempionę Čekiją. Komandos vienybė šiuo metu labiausiai džiugina. Tikiuosi, kad jie šią savybę išlaikys ir toliau, tikės savimi ir džiugins aistruolius pergalėmis.

– Jau anksčiau buvo užsiminta, kad septyniolikmečių pasaulio čempionatas yra pirmas žingsnis siekiant Lietuvoje surengti planetos vyrų pirmenybes. Ką apie tai manote?

– Norime pasižiūrėti, kaip vyksta pasaulio čempionatai ir kuo jie skiriasi nuo Europos. Pasaulio pirmenybių teisė priklauso FIBA, o septyniolikmečių čempionatas – pirmosios mūsų rengiamos varžybos po jų vėliava. Visi krepšininkai gyvens geruose viešbučiuose, į varžybas bus vežiojami komfortiškais autobusais ir žais didžiulėje „Žalgirio“ arenoje. Europos čempionato pramintas kelias vaikinams suteikia labai geras sąlygas išvysti kaip dirbo ir gyveno profesionalai, nes viskas bus rengiama remiantis Europos čempionato modeliu. Jaunių čempionato kartelė nėra tokia aukšta, kaip kad buvo rengiant Europos vyrų čempionatą, tačiau mums tai bus nauja patirtis ir pirmas žingsnis siekiant vyrų pirmenybių. Manau, ateityje galėsime rimtai pakovoti dėl šios teisės ir ją gauti.

– Prieš dvejus metus Vilniuje vykusiame Europos čempionate buvo pasiektas jaunimo turnyrų žiūrimo rekordas. Ar sirgalių antplūdžio tikitės ir Kaune?

– Pastaruoju metu krepšinio Lietuvoje turime išties nemažai, todėl tikėtis sumušti vilniečių rekordą galime tik tuo atveju, jeigu mūsų rinktinė iškops į finalinį etapą. Tikiu, kad ši komanda gali eiti toli. Jeigu taip bus, rungtynes stebės ir žiūrovai. Visiems įdomu sekti laiminčią komandą, ypač, kai ji rungtyniauja pasiaukojamai.

– Kaip manote, gal jauniesiems krepšininkams žiūrovų palaikymas yra dar svarbesnis nei vyrams?

– Jauni žaidėjai emociškai yra jautresni nei patyrę, todėl aistruolių palaikymas jiems itin svarbus. Sirgaliai vaikinams tikrai prideda įkpėvimo, jie laukia jų tribūnose. Tačiau tinkamai nusiteikę krepšininkai privalo būti net ir tada, kai žiūrovų nėra daug.

– Be pasaulio jaunių čempionato šią vasarą Lietuvoje vyks ir du Europos čempionatai. Ar tai ne per didelis krūvis?

– Mes išreiškėme daugiausiai noro rengti čempionatus, o FIBA ir „FIBA Europe“ mumis labai pasitiki. Turime pasistatę puikias arenas, todėl reikia jas naudoti. Be to, mūsų sirgaliai labai myli krepšinį, o tai yra viena svarbiausių mūsų rengiamų varžybų pasisekimo priežasčių. Lietuvai tokie čempionatai yra didžiulis pliusas – atvažiuoja ne tik komandos, bet ir sirgaliai, krepšininkų tėvai. Lietuvą per krepšinį parodome iš gerosios pusės, o dalis mūsų šalyje apsilankiusių žmonių ar jų draugų vėliau grįš į Lietuvą atostogų.

– Kuri iš šios vasaros Lietuvos jaunųjų krepšininkų rinktinių teikia daugiausiai vilčių?

– Tikiu visomis rinktinėmis. Visos komandos turi savo dvasią, lyderius, puikius trenerius ir gali kautis dėl medalių. Nenorime spausti vaikinų, jie patys turi tikėti savo jėgomis ir siekti svajonės.

musukrepsinis.lt

 

Taip pat skaitykite